Diyet Yaparken Nelere Dikkat Edilmelidir?

/ 24 Mayıs 2022 / / yorumsuz
Diyet Yaparken Nelere Dikkat Edilmelidir?

Diyet Yaparken Nelere Dikkat Edilmelidir?

Diyet Yaparken Nelere Dikkat Edilmelidir? Son zamanlarda yetişkin ve çocuklarda dikkatsiz beslenmeden dolayı obezite ciddi bir sağlık problemine dönüştü. BKİ Yetişkinlerde obeziteyi sınıflandırmak için kullanılır. BKİ boy karesi/kilogram olarak kullanılır. BKİ değeriniz 30 üzerinde ise obez ,  25’in üzerinde ise aşırı kilolu kabul edilirsiniz. Obezite, felç, kemik rahatsızlıkları, kalp hastalıkları, şeker hastalığı, yüksek tansiyon, kanser ve psikolojik rahatsızlık gibi hastalıklara yol açmaktadır.

Daha fit bir görünüm için, sağlıklı bir yaşama kavuşmak bir çok insanın en büyük hayalidir. Olmayan kıyafetler, alınamayan nefesler, mutsuzluklar, öz güvensiz gezinmek, hayal kırıklıkları özellikle yaz ayları yaklaşırken insanlarda daha fazla zayıflama isteği oluşur. Bu da zayıflama planlarında  hız kazanır. Sorusunun cevabında kişinin zayıflamak için azim ve kararlılık seviyesi önemlidir.

Diyet Yaparken Yenilmesi Gereken Besinler

Diyet yaparken nelere dikkat edilmelidir? Sorusunun cevabı için yapılmaması gerekenleri de bilmek gerekir. Şişman ve obez kitleler gerek sosyal medyada gerekse internet aracılığıyla yaz aylarının yaklaşmasıyla birlikte  pek çok sağlıksız diyetler paylaşırlar. Bir ayda alınmayan kiloların  bir haftada vermeye çalışılması gibi  şok diyetleri uygulayan kişilerin verdikleri kiloları hızla verip fazlasıyla geri almaları diyet sırasında yapılan hatalardandır.

Obezite ve şişmanlık için diyet tedavisinde iç hastalıkları uzmanı , diyetisyen, endokrinolog ve psikolog gözetiminde yapılması gerekir. Dünya Sağlık Örgütü’ne göre kilo fazlalığından dolayı diyet yapmanın yani sağlıklı beslenmenin  ana prensibi  düzenli ve sağlıklı beslenme programına geçme, günlük alınan kaloriyi makul düzeye indirme ve fiziksel aktiviteyi artırma şeklinde olmalıdır. Diyette yenmesi gerekenler;

  • Baklagiller
  • Meyve ve sebzeler
  • Tahıllar
  • Hayvan kaynaklı gıdalar
  • Proteinler olarak sıralanabilir.

Diyet yaparken  diyet uygulayan kişilerin daha az yağ tüketmesi ,hayvansal yağlar yerine bitkisel yağları tercih etmesi önemlidir. Bunun yanı sıra bol bol sebze ve meyve tüketilmelidir. Tuz tüketiminin azaltılarak şeker alımını dengelemek gerekir.  Alkol, sigara ve meyve suyunun mümkünse daha az tüketilmesi diyet uygulayan kişiler için yararlıdır.

Sağlıklı Diyet Yaparken Şunlara Dikkat Etmelisiniz

Lokmalarınızı yavaş ve daha iyi çiğnemeniz gerekiyor. Uzmanların tavsiyeleri diyette mutlaka yoğurt bulunmasıdır. Yoğurt içerisinde iyi bir protein kaynağı olduğu için kişinin tok kalmasına yardım eder.  Diyet konusunda uzmanlar beyaz unlu gıdalar yerine tam tahıllı ekmek tüketilmesinden yana duruyor. Çünkü beyaz unlu gıdalar yerine tam tahıllı ekmeğin lif yönünden zengin olduğu bilinen bir gerçektir ve kilo vermede kolaylık sağlar.

Diyetisyenler ve uzmanların en önemli uyarılarından biri kahvaltının atlanmamasıdır. Günlük su tüketiminin artırılması yemeklerden önce mutlaka su tüketilmesi, Sorusuna cevap olarak verilir. Bu konuda uzmanlar hazır yiyeceklerden uzak durulmasını mutlaka tavsiye ediyor.

Diyet Yaparken Dikkat Edilecek Noktalar

Uzmanlar yiyecekleri kızartmak yerine haşlama veya fırında pişirmek gerekir. Alkolun azaltılması, bol meyve ve sebze yenmesi, yemeklerde mutlaka salata tüketilmesi, restorantlarda yemek yemek yerine evde yemek pişirmeyi, şekerli içeceklerden uzak durulmasını, yemeklere sos ilave edilmemesi gerektiğini belirtiyor. Uzmanlar yetersiz ve kalitesiz uykunun kilo almaya neden olduğunu, kaliteli uykunun diyet yaparken önemli olduğunu belirtiyor.

Tavsiye

Çocuklarda Kötü Davranışlar