Diyabet (Şeker) Hastalığı Nedir ve Belirtileri Nelerdir

/ 31 Aralık 2018 / / yorumsuz
Diyabet (Şeker) Hastalığı Nedir ve Belirtileri Nelerdir

Halkımız arasında Şeker Hastalığı olarak bilinen Diyabet, insanların vücutlarının ihtiyaçlarını karşılayacak düzeyde insülin üretmediği veya hücrelerin üretilen insüline doğru tepki vermediği durum olarak açıklanmatadır. İnsülin bizim için çok önemlidir. Basit bir şeker olan glikozu kandaki vücut hücrelerine taşırlar. Aynı zamanda metabolizma üzerinde birçok başka etkisi vardır.

Yediğimiz besinler vücudumuza bir enerji kaynağı olan glikoz sağlar. İnsülin doğru şekilde glikozu hücrelere taşıyamazsa glikoz kanda kalacaktır. Buda şu anlama geliyor glikoz ihtiyaç duyan hücrelere aktarılamayacak ve biriktirilecek dolayısıyla yüksek kan şekeri ortaya çıkacaktır.

İki ana diyabet türü vardır. Bunlar Tip1 Diyabet ve Tip 2 Diyabet olarak adlandırılmaktadır. Her 10 diyabet hastasından 9’u Tip 2 Diyabet hastalığı içerisindedirler. Tüm dünyada olduğu gibi ülkemizdede her geçen gün diyabet hastalığı artmaya devam ediyor. Tip 2 diyabetli kişilerin üçte birinden fazlası hastalığa sahip olduklarından habersizler ve gerekli tedaviyi göremiyorlar. Çünkü birçok insan hala diyabet hastalığının belirtileri konusunda bilgi sahibi değil.

Tip 1 diyabet, pankreas insülin yağamadığında ortaya çıkar. Tip 1 diyabetli herkes insülin enjeksiyonuna ihtiyaç duymaktadır. Çocuk ve ergenlik yıllarında bu hastalığa yakalananlar bu sınıf içerisinde yer almaktadır.

Tip 2 diyabet, pankerasın yeterince insülin yapmadığında veya vücut insülini düzgün kullanmadığında ortaya çıkmaktadır. Genellikle yetişkinlerde görülür ancak bazı durumlarda çocuklardada görülebilir. Tip 2 diyabet hastalarının genellikle aile büyüklerinde bu durum söz konusudur. Yine Tip 2 sınıfındaki diyabetlilerin bir diğer ortak özelliği aşırı kilolu olmalarıdır.

Diyabet Belirtileri Şu Şekildedir;

Tip 1 Diyabet için en belirgin belirtisi; Sık sık tuvalete gitmek ve aşırı susamaktır.

Tİp 2 Diyabet içinse; Yine aynı şekilde sık sık tuvalete gitmek, susamak. Farklı olarak aşırı yorgunluk, bulanık görme ve kadınlar için sürekli tekrarlanan vajinal mantar vakasıdır.