Dişler Fırçalanırken Genellikle Yapılan 6 Genel Hata

/ 11 Ekim 2019 / / yorumsuz
Dişler Fırçalanırken Genellikle Yapılan 6 Genel Hata

 Ağız ve diş sağlığımızı korumak için genellikle dişlerimizi fırçalamaya özen gösteririz. Dişlerimizi fırçalamamız sayesinde dişlerimizi yemek artıklarından ve bakterilerden korumuş oluruz fakat dişlerimizi fırçalarken yaptığımız hataları sizler için listeledik.

 1 – Kullanılan diş fırçalarını düzenli olarak değiştirmek

 6 ayda bir olacak şekilde diş fırçamızı uzman tavsiyelerine göre değiştirmemiz gerekmektedir. Ancak daha hızlı yıpranan diş fırçalarını beklemeden direkt olarak değiştirmek her zaman ağız ve diş sağlığınız açısından daha da sağlıklı olacaktır. Yıpranmış ve işlevini yitirmiş diş fırçalarıyla dişlerimizi fırçalamak sağlığımıza daha çok zarar verebilir.

 2- Diş fırçalarınızı nemli bırakmayın

 Koruyucu kaplarda barındırdığımız diş fırçalarımızın kurumasını beklemeden direkt olarak koruma kabına koymak üzerinde bakteri üremesi için zemin hazırlayacaktır. Diş fırçalarımızın dişlerimizi fırçaladıktan sonra hava alması ve o şekilde düzgün bir şekilde kuruması oldukça önemlidir. Ayrıca kesinlikle diş fırçası kullanımı sonrası iyice durulanmaktadır.

 3- Yanlış tip diş fırçası seçimi

 Diş fırçalarının bir çok farklı türü ve işlevi olan çeşidi mevcuttur. Dış fırçalarının genellikle zikzak, açılı, yuvarlak ve düz şeklinde kıllardan oluşan çeşitlerden oluşmaktadır. Ancak uzmanlar genellikle açılı kıllardan oluşan diş fırçalarını tercih etmemiz gerektiğini tavsiye etmektedirler.

 4 – Sadece dişlerin önlerini fırçalamak

 Çoğu insan dişlerini fırçalarken çok zaman kaybetmeden bir an önce bitirmek ister. Böylece ya hiç dişlerin arka kısmı fırçalanmaz yada unutulur. Fakat dişlerin özellikle görünmeyen kısımlarında plak birikimi oldukça yüksektir. Umarız bu yazıdan sonra dişlerinizin arkasını fırçalamayı unutmazsınız.

 5- Sürekli bir bölgeye yoğunlaşarak dişleri fırçalamak

 Dişlerimizi fırçalarken genellikle alışkanlıklarımız gereği sürekli aynı yerle fırçalamaya başlarız. Ancak aynı yerden sürekli fırçalamaya başlamak o bölgeyi diğer dişlere göre daha fazla beyazlatarak dişlerin renk dengesini bozabilir. Dişlerimizi fırçalarken her seferinde farklı kısımlardan fırçalamaya başlamak her zaman daha sağlıklı olacaktır.

 6- Diş fırçalama sıklığı

 Diş fırçanızı 45 derece açıyla tutarak dairesel hareketlerle eğer fırçalamıyorsanız sizde hatalı fırçalayanlardansınız. Dişlerimizi en az 45 derece açıyla ve dairesel hareketlerle gün içerisinde en az 2 defa ve en az 2 dakika boyunca fırçalamak gerekiyor.