Dış(Gaita) nakli nedir?

/ 16 Eylül 2019 / / yorumsuz
Dış(Gaita) nakli nedir?


Bir dışkı nakli dışkıyı bir vericiden bir hastalığın veya durumun tedavisi için başka bir kişinin gastrointestinal (GI) kanalına transfer eden bir prosedürdür. Aynı zamanda bir dışkı mikrobiyota nakli (FMT) veya bakteriyoterapi olarak da adlandırılır.

İnsanlar bağırsak mikrobiyomunun önemini daha iyi tanıdıkça, giderek daha popüler hale geliyorlar. Dışkı nakli arkasındaki fikir, GI kanalınıza daha faydalı bakteri koymaya yardımcı olmalarıdır.

Buna karşılık, bu yararlı bakteriler, GI enfeksiyonlarından otizm spektrum bozukluğuna (ASD) kadar çeşitli sağlık koşullarına karşı yardımcı olabilir.

Dışkı nakli nasıl yapılır?

Bir dışkı nakli yapmak için her biri kendi yararına olan birkaç yöntem vardır.

Kolonoskopi

Bu yöntem, kolonoskopi yoluyla doğrudan sıvı dışkı hazırlığını doğrudan kalın bağırsağınıza getirir. Genellikle, kolonoskopi tüpü kalın bağırsağınızın bütününden itilir. Tüp çekilirken, nakli, bağırsağınıza bırakır.

Kolonoskopi kullanımı, doktorların, kalın bağırsağınızın altta yatan bir rahatsızlık nedeniyle zarar görebilecek alanları görselleştirmesine izin verme avantajına sahiptir.

Lavman

Kolonoskopi yaklaşımı gibi, bu yöntem de nakli lavman yoluyla doğrudan kalın bağırsağınıza getirir.

Alt bedeniniz yükselirken yanınızda yatmanız istenebilir. Bu, nakil işleminin bağırsağınıza ulaşmasını kolaylaştırır. Daha sonra, yağlanmış bir lavman ucu yavaşça rektumunuza yerleştirilir. Lavman torbasında bulunan nakli daha sonra rektum içine akmasına izin verilir.

Lavman tarafından verilen fekal transplantlar tipik olarak daha az invazivdir ve maliyet açısından kolonoskopilere göre daha düşüktür.

Nazogastrik tüp

Bu prosedürde, burnunuza akan bir tüp vasıtasıyla midenize bir sıvı dışkı hazırlığı uygulanır. Midenizden, alet daha sonra bağırsaklarınıza geçer.

İlk olarak, midenin nakli hazırlığında yardımcı organizmaları öldürebilecek asit üretmesini engellemek için bir ilaç verilecek.

Daha sonra tüp burnunuza yerleştirilir. İşlemden önce, bir sağlık uzmanı görüntüleme teknolojisini kullanarak tüpün yerleşimini kontrol edecektir. Doğru yerleştirildikten sonra, hazırlıkları tüpten ve karnınıza atmak için bir şırınga kullanacaklar.

Kapsüller

Bu, dışkı hazırlığı içeren birkaç hapı yutmayı içeren yeni bir dışkı nakli yöntemidir. Diğer yöntemlerle karşılaştırıldığında, en az invaziv olan ve genellikle tıbbi bir ofiste ya da evde yapılabilir.

Bir 2017 çalışmasında Güvenilen Kaynak, tekrarlayan Clostridium difficile enfeksiyonu olan yetişkinlerde kolonoskopi ile bu yaklaşımı karşılaştırmıştır. Kapsül, en az 12 hafta boyunca tekrarlayan enfeksiyonları önlemede kolonoskopiden daha az etkili görünmedi.

Yine de, bu yutma kapsülleri metodunun etkinliğini ve güvenliğini tam olarak anlamak için daha fazla çalışmayı gerektirir.

Herhangi bir yan etkiye neden olur mu?

Bir dışkı nakli sonrasında, aşağıdakiler de dahil olmak üzere birkaç yan etki yaşayabilirsiniz:

  • karın rahatsızlığı veya kramp
  • kabızlık
  • şişkinlik
  • ishal
  • geğirme veya şişkinlik

Ağrı şiddetlendiğinde veya aynı zamanda tecrübe ederseniz hemen sağlık uzmanınızla iletişime geçin:

  • şiddetli karın şişliği
  • kusma
  • dışkıda kan