Diş Sağlığı İçin Dikkat Edilmesi Gerekenler

/ 22 Ağustos 2019 / / yorumsuz
Diş Sağlığı İçin Dikkat Edilmesi Gerekenler

Klasik bir cümle olsa da sağlıklı dişler ve beyaz gülüşler kadın erkek fark etmeksizin herkesin sahip olmak istediği bir durumdur. Bunun için diş sağlığına dikkat edilmesi gerekmekte fakat çok iyi bilindiği düşünülmesine rağmen insanlar sağlıklı dişlere sahip olma konusunda basit hatalar yapıp, sabırsız oldukları için hayallerine ulaşmakta zorlanmaktadırlar. Bu yazımızda diş sağlığı için dikkat edilmesi gerekenler hakkında bilgi vereceğiz.

Çocuk yaşlardan itibaren öğrenilmiş olsa da uygulama esnasında sıkıntılar yaşadığımız diş sağlığı uygulamaların başında her yemekten sonra dişlerin doğru bir şekilde doğru diş fırçası ve macunuyla fırçalanması gelmektedir. Yemeklerden iki saat sonra bakterilerin çoğalmaya başladığı bilinmeli ve yemek yedikten sonra en geç 2 saat içerisinde dişlerin fırçalanması gerekmektedir.

Gece yatmadan önce yemek yenmiş olsun veya olmasın dişlerin fırçalanması gerekmektedir. Gece uyurken kişinin tükürük salgılarında azalmalar meydana gelmektedir. Buna bağlı olarak ağız kurumakta ve bakterilerin çoğalmaları için uygun ortam oluşmaktadır. Bu nedenle diş sağlığı için yatmadan önce de mutlaka dişler fırçalanmalıdır.

Dişler fırçalanıyor olsa da baştan savma fırçalama yerine doğru, işe yarar şekilde fırçalanması son derece önemlidir. Mesela genellikle dişler fırçalansa da fırçalama esnasında dille ilgili herhangi bir uygulama yapılmamaktadır. Fakat dilin en arka kısmının da diş fırçası yardımıyla fırçalanması gerekmektedir. Dilin arka kısmı çeşitli nedenlere bağlı olarak ortaya çıkan kötü kokuların merkezi olarak bilinmekte ve burada oluşan kötü kokuların önüne geçebilmek için dilin özellikle bu bölgesinin fırçalanması gerekmektedir.

Ağız kuruluğu diş sağlığı açısından bakterilerin çoğalması için uygun ortam oluşturması nedeniyle zararlıdır. Bu nedenle ağız kurduğunda dişlerin fırçalanması için uygun ortam yoksa dahi şekersiz naneli sakız tüketilmesi tercih edilmelidir. Ağız kuruluğunu önlemek amacıyla tüketilecek olan naneli sakızların şekersiz olmasına dikkat edilmelidir. Ağız kuruluğunun önüne geçip diş sağlığını korumak amacıyla dişlerin fırçalanamadığı durumlarda tuzlu suyla gargara yapılması da tercih edilebilmektedir. Sonrasında eczanelerden kolaylıkla temin edilebilecek olan gazlı bezlerle veya hafif ıslak pamuklarla dişlerin temizlenmesi yeterli olacaktır.

Gece yatmadan dişler fırçalanmadan hemen önce peynir yenmesi ve süt tüketilmesi de ağız ve diş sağlığı açısından avantajlıdır. Ağızda özellikle uyku esnasında asit ortamı oluşmaktadır. Sütün ve peynirin bazik olması ağızdaki asidik ortamın nötralize edilmesine neden olmakta ve içeriklerinde bulunan kazein nedeniyle de dişlerin güçlenmesine olanak tanımaktadırlar. Genelde bilinmesine rağmen uygulanmayan adımlardan birisi de yılda en az 2 defa dişlerin kontrolü için diş hekimine gitmektir.

Diş Ağrısı Hakkında Bilinmesi Gerekenler

Diş ağrıları hakkında bilinen ve uygulanan yanlışlar da ağız ve diş sağlığını olumsuz etkilemektedir. Mesela genelde doğru olarak bilinen ağrıyan dişlere aspirin bastırılması uygulaması diş ağrısını kesinlikle geçirmez. Aspirinin içeriğinde asit bulunması sebebiyle diş etleri tahriş olabilmekte ve sıkıntılı durumun daha da kötü olmasına neden olabilmektedir.

Diş ağrısı olduğunda alkol, kolonya gibi sıvıların dişe basılmasının ağrıyı geçirdiği yönünde genel bir bilgi olsa da bu durumda doğru bir uygulama yöntemi olmadığından tercih edilmemelidir. Alkol ve kolonya bastırılması özellikle iltihap olan bölgede sıvı birikmesine neden olabileceğinden iltihabın daha da artmasına yol açacaktır. Diş ağrılarında uygulanan yöntemlerden birisi de ağrıyan dişe tütün basmaktır. Fakat bu uygulama da dişin ve diş etinin tahriş olmasına neden olabileceği için tercih edilmemelidir. Diş fırçalaması esnasında diş macununun fazla kullanılmasının yararlı olabileceği düşüncesi de tamamen yanlıştır. Diş fırçasına diş macununun fazla koyulması diş fırçalama fonksiyonunun azalmasına neden olacağı için gereksiz bir tercih olacaktır. İdeal olan fiş fırçasına mercimek tanesi büyüklüğünde diş macunu sürmektir.