Diş ağrısının nedenleri nelerdir?

/ 11 Temmuz 2019 / / yorumsuz
Diş ağrısının nedenleri nelerdir?

Henüz bilimsel olarak kanıtlanmamış olmasına rağmen insanların yaşamış oldukları rahatsızlıkların temelinde tedavi ettirilmeyen diş ağrılarının neden olduğu düşünülmektedir. Söyle ki, yapılan bazı araştırmalarda beyin tümörü olan hastaların geçmişinde çok ciddi diş rahatsızlıkları yaşadıkları tespit edilmiştir. Diş sağlığı ile hastalıkların birebir bağlantısı olduğu henüz kanıtlanmamıştır. Bilim insanları bu konu üzerindeki çalışmalarına devam etmektedirler.

60 yaş ve üzeri her 10 kişiden en az 5’inin dişlerinin ana dişleri olmadığı görülmektedir. Özellikle belirli bir yaştan sonra birçok kişi protez diş, takılıp çıkartılabilen damak diye tabir edilen dişler ya da implant tedavisi ile yapılan dişleri kullanmaktadırlar. 60 yaş öncesi kişilerde de gerekli diş temizliğine önem verilmediği takdirde diş kayıpları yaşanmaktadır. Erken yaşlarda ya da belirli bir yaştan sonra yaşanılan diş kayıplarının  nedenleri arasında ihmal edilen diş ağrıları yatmaktadır. Peki, diş ağrısının nedenleri nelerdir? Ve sağlıklı dişlere sahip olmak için neler yapılması gerekmektedir?

DİŞLERİMİZ NEDEN AĞRIR 

Çocukluk çağlarından itibaren ağız ve diş temizliğine önem verilmemesi durumunda zamanla dişler yavaş yavaş çürümeye başlar. Ne zaman ki dişlerde meydana gelen bu çürüme diş köküne geldiği zaman dayanılmaz diş ağrısı ile karşı karşıya kalınmaktadır. Kısacası dış ağrısının nedenleri arasında ilk sırada, yemeklerden sonra diş ve ağız temizliğinin yapılmaması gelmektedir. Her yemekten sonra dişlerimizin arasında yemek kalıntıları kalmaktadır. Bu yemek kalıntıları dişin arasında bir süre sonra asitleşir ve bu asittik yapı dış minesine zarar verir. Aşırı şekerli ve asitli gıdaların tüketilmesi dişlerin çürümesine neden olur. 

Diş ağrısının en önemli nedenleri arasında düzenli olarak diş hekimine gidilmemesidir. Yılda en az bir defa diş sağlığı için hekime başvuran bir kişinin diş ağrısı yaşama ihtimali biraz düşüktür. Düzenli olarak diş kontrolü yapıldığı için problemli dişlerden haberdar olunur ve gerekli tedaviler, dişin ağrımasına fırsat verilmeden yapılır.

Diş köklerinin hava ile temas etmesi durumunda diş hassasiyeti artacaktır. Bu durum ise sıcak yada soğuk bir şeyler yenildiği zaman dişin ağrımasına neden olmaktadır.

SAĞLIKLI DİŞLERE SAHİP OLMAK İÇİN YAPILMASI GEREKENLER 

Diş sağlığına gereken önemi çocukluk çağlarından itibaren verilmesi gerekmektedir. Her yemekten sonra dişlerin fırçalanması uzun yıllar sağlıklı dişlere sahip olmanızı sağlayacaktır. Açıkça söylemek gerekirse sürekli diş macunu kullanarak dişlerinizi fırçalamanıza bile gerek yok. Sadece su kullanarak dişlerinizi fırçalayabilirsiniz. Çünkü  diş fırçalama da ki amaç dişlerin arasında kalan yemek kalıntılarını temizlemektir. Eğer ağzınızın temiz ve ferah kokmasını istiyorsanız elbette ki diş macunu kullanmalısınız.

Süt, yoğurt, ayran, kefir gibi kalsiyumdan zengin gıdaların düzenli bir şekilde tüketilmesi diş köklerinin daha sağlıklı olmasına neden olacaktır. Güçlü ve sağlıklı diş kökleri demek uzun süre sağlıklı dişlere sahip olmak demektir.

Yılda en az bir kere diş hekimine giderek gerekli kontrollerin yapılması uzun yıllar sağlıklı dişlere sahip olmanın altın kuraldır.