Diş Ağrısına Hangi Bitkilerin Yararları Vardır?

/ 10 Ocak 2019 / 1 views / yorumsuz
Diş Ağrısına Hangi Bitkilerin Yararları Vardır?

Diş ağrısı dişte bir sorun olduğunun işaretidir ve bu durumda kesinlikle bir diş hekimine gidilmelidir. Randevu zamanına kadar ağrıyı hafifletmek için diş ağrısına iyi gelen bitkiler kullanılabilir.

Karanfil

Karanfil yağı ağrı üzerinde etkilidir ve antiseptik özelliği de vardır. Biraz pamuğa birkaç damla karanfil yağı damlatılır ve ağrıyan diş bu pamuk ile ovulur. Ağrıtan dişin üzerine karanfil tanesi yerleştirmek de etkilidir fakat karanfil yağı kadar güçlü bir etki yaratmaz.

Cayenne Biberi

Çok acı bir biberdir ve dişe uygulandığında ağrı sinyallerinin iletim alanını daraltır. Sıcak su ile bir tutam Cayenne biberi karıştırılır ve bu karışıma bir parça pamuk batırılır. Islanan pamuk sıkılır ve ağrıyan dişe bastırılır.

Zencefil

Az miktarda zencefil tozu ile birkaç damla ılık su karıştırılır ve bir macun elde edilir. Bir parça pamuk macun kıvamındaki karışıma batırılır ve ağrıyan dişin üzerine konur. Zencefil ile yapılan karışımın diş etine değdirmemek gerekir zira diş etini tahriş edebilir.

Nane

Nane baş, mide ağrıları ve solunum yolu enfeksiyonlarında kullanılan bir bitkidir ve diş ağrısına iyi gelen bitkiler arasında da yer alır. Diş macunlarında ve ağız gargaralarında da etkin olarak kullanılan nane mentol içerir. Nanede bulunan mentol rahatlatıcı, yumuşatıcı ve iltihap gidericidir. Diş ağrıları için nane yağı da kullanılabilir.

Sarı Kantaron, Zerdeçal, Papatya çayı, gibi bitkiler de diş ağrıları için kullanılabilir fakat bunlar geçici çözümlerdir. Ağrıyan dişin mutlaka tedavi edilmesi gerekir.