Difteri belirtileri nelerdir?

/ 8 Kasım 2020 / / yorumsuz
Difteri belirtileri nelerdir?

Difteri belirtileri nelerdir? Difteri hastalığı solunum yolları hastalıkları olarak bilinir. Yayılımı çok kolay olan difteri hastalığı bulaşıcılığından dolayı da yayılımını engellemek amacıyla rutin olarak bebeklik dönemlerinden itibaren difteri aşısı yapılmaktadır. İşeri düzeyde yaşanan difteri hastalıkları ölümlere kadar çıkabilmektedir. Bu açıdan ciddiye alınması gereken bir hastalıktır. Solunum zorluğuna sebep olan solunum yolu tıkanması Ses kısıklığı konuşmada güçlük öksürük şayet membran gırtlak boyunca uzanıyorsa, hava yolunun hepsinin tıkanmasından ziyade havlar tarzda öksürük ve ses kısıklığı gibi belirtiler ortaya çıkacaktır.

Difteri belirtileri nelerdir?

Difteri belirtileri bakterinin alt tipine ve etkilenen vücut bölgesine bağlı olarak değişebilir. Örneğin verecek olursak tropik iklimlerde daha yaygın olan bir çeşit difteri, solunum yolu enfeksiyonundan yanında başak hastalıkları da getirebiliyor cilt ülserlerine kadar neden olabilmektedir. Bunun yanı sıra klasik difteri hastalarında bakterilerin neden olduğu üst solunum yolu enfeksiyonu nedeni ile ortaya çıkmaktadır. Bu açıdan klasik difteride bademciklerin çevresinde ya da burun ve boğazda zara benzeyen ve pseudomembran adı verilen bir örtü bulunur. Bu bahsetmiş olduğumuz zar yeşilimsi, mavimsi, hatta kanama olabilmesi durumunda siyah renkli olarak da görünürler.

Bakteriler hakkında

Kişiye bakterinin bulaşmasından belirtilerinin ortaya çıkması arasında geçen süreye kuluçka dönemi denir. Difteride bu süre ortalama olarak 5 gün olarak değerlendirilmiştir. Difteri hastalığında belirti olarak genellikle yüksek ateş, Halsizlik, Keyifsizlik, Boyundaki lenf bezlerinde şişlik, Boyunda yumuşak doku şişmesi, Burun akıntısı, Hızlı kalp atış hızı, Kusma, Titreme gibi belirtilerle kendini gösterir. Bu açıdan belirtiler ile karşılaşırsanız hemen en yakın sağlık kuruluşuna başvurmalısınız. Şayet bakteri toksin salgılarsa, belirtiler ortaya çıktıktan sonraki 12 ila 24 saatlerinde psödomembran ortaya çıkmaya başlayarak aşağıdaki belirtilere yol açar:

  • Boğaz ağrısı
  • Yutma güçlüğü

Solunum zorluğuna sebep olan solunum yolu tıkanması Ses kısıklığı konuşmada güçlük öksürük şayet membran gırtlak boyunca uzanıyorsa, hava yolunun hepsinin tıkanmasından ziyade havlar tarzda öksürük ve ses kısıklığı gibi belirtiler ortaya çıkacaktır. Bu açıdan solunum sistemi üzerinden akciğerlere doğru da uzanabilir.

Difteri hastalığında aynı zamanda cildi de dolaylı olarak etkilemektedir. Daha çok Bacaklar, ayaklar ve ellerde içi iltihap dolu kabarcıklar Çevresi kırmızı görünümlü ağrılı büyük ülser olarak yaralar ortaya çıkmaktadır.