Derin Dondurucuda Saklanabilecek Sebzeler 

/ 28 Mayıs 2022 / / yorumsuz
Derin Dondurucuda Saklanabilecek Sebzeler 

Derin Dondurucuda Saklanabilecek Sebzeler 

Derin Dondurucuda Saklanabilecek Sebzeler Rastgele bir sıkıntı yaşamadan kolaylıkla dondurabilecek tadı ve dokusunda mühim farklılıklara maruz kalmadıkları için hiç bozulmayan yiyecekler vardır. Öncelikli olarak derin dondurucuda basit bir şekilde saklanabilecek besinlerin bilinmesi gerekir. Genel anlamda oldukça farklı çeşitte kendini göstermektedir. Bu durum yiyeceklerin içindeki sebzeler için de geçerlidir. Sebzeli börekler, peynirler ve benzer çeşitler  vardır.

Sebzeler 

Dolmalık biber, mantar, fasulye, ıspanak, havuç, bezelye, brokoli, mısır, kabak gibi sebzeler dondurulabilir. Natürel olarak yüksek bir su içeriğine sahiplerse, dondurmadan önce püre durumuna getirilmeleri, sotelenmeleri ya da pişirilmeleri en iyisi olmaktadır.   farklı çeşitlerde bu şekilde sıralanabilir. Ve oldukça makul bir şekilde derin dondurucuda saklanabilir.

Derin Dondurucuda Saklanabilecek Sebzeler

Sert peynirler rendelenir ve hava geçirmez bir kapta saklanırlarsa, derin dondurucuda çok iyi saklanabilmektedir. Bunun haricinde tereyağı ve margarin gibi katı yağlar dondurucuda uzun süre ömrünü korumaya devam etmektedir.

Sebzeli Ekmek ve Börekler 

Derin dondurucuda saklanabilecek sebzeler ev yapımı esmer ekmek, ister sodalı ekmek ya da fırından satın alınmış ekmek olsun, hazır olan bir ekmeğin tazeliğini korumak için dondurmadan önce dilimleyebilir ve derin dondurucuda saklayabilirsiniz. Sıklıkla kullanılmakta olan milföy hamuru veya kendi hazırladığınız bir hamur da rahatça dondurucuda bekleyebilir.

Derin Dondurucuda Saklanabilecek Sebzeler

Pizza büyük ihtimalle kişilerin satın aldığı en tanınmış dondurulmuş yiyeceklerdendir. Kendin yapmak ve sonrasında dondurmak için de çok iyi bir alternatiftir. İster sebzelerle, ister hamur olarak streçlemek ve tamamını kaplamak yeterlidir.

Hiçbir şey veya malzeme bir yemeği taze otlar kadar canlandıramaz, yalnız her taze fesleğene gereksinimin olduğunda markete gitmek yorucu ve yüksek fiyatlı olabilir. Zaten kendi bitkilerinizde yetiştirme adımını atmışsanız,  kış mevsimi de aheste aheste yaklaşıyorsa, bitkilerinizin boşa harcanmasına izin vermemelisiniz.

Onları dondurarak taze kalmalarını sağlayabilir ve istediğiniz vakit kullanıma hazır hale getirebilirsiniz. Taze otlar, makul saklama şartları ile dondurucuda 12 ay kadar saklanabilmektedir. Hem pesto sosu hem de taze ot çeşitleri rahat donması için bir buz küpü tepsisine dökülebilir. Dondurulduktan daha sonra plastik bir poşete transfer edebilirsiniz. Bu biçimde otlar kolaylıkla yararlanılabilir ve gereksinime göre yemek tariflerinde  kullanmak mümkün olacaktır. için taze ot ve peynirlerin saklanma işlemi de bu şekilde gerçekleşmektedir.  Ve meyveler de derin dondurucuda saklanabilir

Meyveler 

Ahududu, çilek, kuş üzümü, böğürtlen, yaban mersini, kızılcık gibi meyveler ve mango, ananas, muz, nektarin, kiraz veya erik gibi sert çekirdekli olan meyveler derin dondurucuda saklanabilmektedir. Bununla beraber dondurulmuş meyveler smoothie içeceklerinde karıştırmak için kusursuzdur. Bazı incelemeler, dondurma işleminin, buz kristallerinin hücre duvarlarını geçip biyoaktif bileşikleri serbest bırakarak hücrede serbest radikallerle savaşan antioksidanların rakamını artırmaya yardımcı olduğunu saptamıştır. Çoğu meyvenin depolanması makuldür; yalnız karpuz, elma, turunçgiller ve üzümleri dondurmaktan kaçınmak gerekir.

Tavsiye

Avokado ile Güzelleşin