Depremde Anında Yapılması Gerekenler

/ 18 Eylül 2020 / / yorumsuz
Depremde Anında Yapılması Gerekenler

Günümüzde de çok yakın zamanlarda depremlerin oluşması ile önlemlerin artırılması gerekmektedir. Bireylerin en büyük korkuları deprem esnasında ne gibi önlemler alınmalıdır. Bu konuda sizlerin nelere dikkat etmeniz gereken konular üzerinde durarak makalemize devam edelim. Öncelikle evlerimize deprem sigortası yapılması gerekmektedir. Yasaklanmış olan ve güvenli olmayan arazilerde evlerin yapılmaması gerekiyor. Dolap üzerine yerleştirilen eşya ve büro malzemeleri kayarak düşmelerini önlemek için plastik tutucu malzeme veya yapıştırıcılarla düşmesi engellenmelidir. Soba ve klima gibi ısıtıcılar duvara sabitlenmelidir bu şekilde düşmesini engellemiş olacaksınız.

 Evlerinizde bulunan düşecek durumda olan tüm eşyalarınızı düşmeyecek pozisyona getirebilirsiniz.  Aynı zamanda Dolaplar ve devrilebilecek gibi eşyalar birbirine veya duvara sabitlenmelidir. Eğer sabitlenen eşya ve duvar arasında boşluk kalıyorsa, çarpma tehlikesini göz ardı etmeyiniz, bunu düşürmek için araya bir dolgu malzemesi konulmalıdır. Duvara asılan avizelerin sağlamlığından emin olunuz. Deprem esnasında üzerinize düşme ihtimalini ortadan kaldırın. Deprem esnasında dikkat edilmesi gereken kurallar:

  •  Deprem olduğunda bina içerisinde iseniz panik yapmadan önce Sabitlenmemiş dolap, raf, pencere vb. eşyalardan uzak durulmalıdır.
  •  Eviniz de bulunan sağlam sandalyelerle desteklenmiş masa altına veya destekli eşyalarında altına girerek yaşam üçgeni oluşturunuz.
  • Başınızı korumak için eliniz ile iki el arasına alınarak veya bir koruyucu malzeme ile korunmalıdır. Deprem geçene kadar bu pozisyonda kalınmalıdır.
  •  Evinizin en Güvenli bir yerini bulup, diz üstü eğil Başını ve enseni koruyacak pozisyonda kalarak, Düşmemek için sabit bir yere tutun
  • Merdivenlere ya da çıkışlara doğru koşulmamalıdır. Deprem geçene kadar olduğunuz yerden ayrılmayın.
  • Kesinlikle asansör kullanılmamalıdır.
  • Telefonlar acil durum ve yangınları bildirmek dışında kullanılmamalıdır.