Çürük diş kalp krizine yol açıyor!

/ 22 Ekim 2019 / 11 / yorumsuz
Çürük diş kalp krizine yol açıyor!

Sağlıksız bir ağız ve çürük dişler, başta kalp olmak üzere sağlığımızın en büyük düşmanlarıdır. Çürük dişler, kalp krizinde riski ciddi oranda artırıyor. Sağlıklı bir ağız ve dişler için kontrollerin ihmal edilmemesi ve zamanında tedavi çok önemlidir.

Sindirim sisteminin başlangıç aşaması ağız ve dişlerdir. Bu nedenle sağlıklı bir vücudun sırrı sağlıklı ağız ve dişlerdedir. Sağlıklı ağız ve dişlere sahip olabilmek için ise öncelikle doğru ve sağlıklı bir beslenme tarzı olmalıdır. Diş sağlığının ihmal edilmesi hayati tehlike doğurmaktadır.

Beden Sağlığını Yitirir

Dişlerde çürük oluşmasının en önemli nedeni hatalı beslenme tarzıdır. Maalesef ülkemizde birçok kişi doktor korkusu nedeniyle tedaviyi ihmal ettiğinden dolayı sağlıklarını ciddi şekilde riske atmaktadır. Ufak bir diş çürüğünün dahi kalp ve damar rahatsızlıklarına, romatizmal hastalıklara, böbrek ve karaciğer problemleri ile kansere yol açabildiğini unutmamak gerekir. Ağız ve diş sağlığı ile kalp ve damar rahatsızlıkları üzerine gerçekleştirilen araştırmalar ikisi arasında sıkı bir bağ olduğunu gösteriyor. Diş hekiminin yaptığı diş eti tedavisi sayesinde diş eti iltihaplanmaları neticesinde oluşabilecek kalp rahatsızlıkları riski ciddi oranda azalıyor. Tedavisi yapılmayan diş çürükleri ise diş ağrısına, sistemik enfeksiyonlara ve diş apsesine neden olmaktadır. Diş apsesinin en önemli belirtileri ise yüzün şişmesi, ateşin yükselmesi ve ağzın zorlukla açılmasıdır.

Baş ve Boyun Bölgesinde Ciddi Enfeksiyon Riski

Diş apsesinin tedavisinde uygun antibiyotiğin kullanılması çok önemlidir. Tedavi edilmeyen ya da tedavisi zamanında yapılmayan diş apseleri, baş ve boyun kısımlarında çok ciddi enfeksiyon rahatsızlıklarına yol açabilir. Ayrıca kalp rahatsızlıklarına, kronik böbrek rahatsızlığına ve çeşitli romatizmal rahatsızlıklara neden olduğu bilimsel araştırmalar ile sabittir.

Günlük 2 Defa Fırçalama İhmal Edilmemeli

Ağız temizliği uzun süre yapılmadığı takdirde diş etinde iltihaplanmalar baş gösterir. Bu iltihaplanmalar ise ağız içerisinde iğrenç bir kokuya yol açar. Ağızdaki yemek artıklarını düzgün temizleyebilmek için dişlerin günlük 2 defa ve asgari 2-3 dakika kadar fırçalanması şarttır. Ne var ki ağız sağlığı için sadece dişlerin fırçalanması yeterli değildir. Diş ipi ve gargara da ihmal edilmemelidir.