Çölyak Belirtileri, Teşhisi ve Tedavi Yöntemleri Nelerdir?

/ 26 Temmuz 2019 / 22 / yorumsuz
Çölyak Belirtileri, Teşhisi ve Tedavi Yöntemleri Nelerdir?

Son zamanların en büyük sağlık sorunlarından biri haline gelen Çölyak, özellikle Gluten olarak bilinen ve katı maddelerin parçalarını uzun süre birbirine yapıştırmak için kimya sektöründe kullanılan maddenin neden olduğu bir hastalıktır. Günümüzde, glutenli ekmek, glutenli kek, glutenli baklava ve daha birçok Gluten içeren yiyecekten dolayı, insanlar Çölyak hastalığına yakalanmaktadır. Peki Çölyak hastalığı nedir? Belirtileri nelerdir, tanı, teşhis ve tedavisi nelerdir? İşte yanıtlar…

Çölyak Nedir? Çölyak Neden Olur?

Çölyak, vücudun bağışıklık sisteminde meydana gelen ve genellikle ishal, kaşıntı, saç dökülmesi gibi komplikasyonlara neden olan bir dolaşım bozukluğu hastalığıdır. Gluten olarak bilinen ve kimya endüstrisinde kullanılan, iki maddeyi birbirine perçinleyen maddeler, bu hastalığa neden olmaktadır. Hastalığın en fazla görüldüğü kesim, şehirde yaşayan ve abur cubur olarak nitelenen yiyecekleri tüketen kişilerdir. Ortalama her 150 kişiden biri Çölyak hastalığına yakalanmakta ve bu da ciddi sağlık sorunlarının başlamasına neden olmaktadır.

Çölyak hastalığının tek nedeni Glutendir. Glutende bulunan ağır aktifler ve maddeler, bu hastalığa sebep olur. Genellikle çevremizde gördüğümüz ve hamurlu mamüller olarak bilinen; ekmek, kek, pasta, çörek ve baklava gibi yiyeceklerde bulunur.

Çölyak Tanı ve Teşhisi

Çölyak, bazı belirtiler ile kendini gösteren ve sinsi hareket eden bir dolaşım yolu hastalığıdır. İlk başta ince bağırsak iltihabı ile kendini gösterir. Sonrasında ise, bağırsak hazımsızlığı, kabızlık, ishal, reflü, ülseratif kolit, Crohn gibi hastalık ve problemlere sebebiyet vermektedir. Kusma ve bulantı da belirtileri arasında olduğu için bu da tanı koymak için yeterli sebeplerden olabilir. Teşhis edilebilmesi için ise bazı testler yapılır. Özellikle Gaita testleri, bu bağlamda teşhis koymak için kullanılabilir. Yine duruma göre Dahiliye doktorları sizin için en iyi teşhis yöntemini belirleyecektir.

Çölyak Tedavi Yöntemleri

Çölyak hastalığının tedavisi mümkündür. Öncelikle Glutensiz bir diyet programı uygulanmalı ve bunun hayatınızdan çıkarılması gerekir. En azından bağırsak enzimlerin aktive olması ve bağırsak ülserlerinin ortadan kalkmasına kadar, glütenden yoksun diyet programının uygulanması gerekir. Kalsiyum, folik asit, D vitamini, B12 vitamini ve çinko takviyesi gibi takviyeler ile bu durum ortadan kalkabilir veya etkisi en aza indirgenebilir.