Çocuklarda Tiroit Yetersizliği Nedir ve Sonuçları Nelerdir?

/ 17 Mayıs 2019 / / yorumsuz
Çocuklarda Tiroit Yetersizliği Nedir ve Sonuçları Nelerdir?

Doğum anından itibaren, çocukların gelişiminde büyük rol oynayan tiroit bezleri, az salgılanmadan dolayı çocuklarda boy kısalıkları, büyüme geriliği gibi sorunlara yol açabiliyor. Tiroit eksikliği sessiz ve sinsice gelişen bir hastalıktır ve anlaşılması zamana bağlıdır. Ancak yine de tiroit eksikliğini anlamanın bazı yönleri vardır.

Doğum sonrasında yapılan hormon taramalarında, TSH (Tiroit Stimulan Hormon) düzeyinin yüksek olması, gelişme çağlarında (11-18 yaş aralığında) çocukların uzamak yerine daha çok kilo almaları, çocuklarda yürüme, konuşma gibi alışkanlıkların gereğinden fazla geç kazanılması gibi faktörler bu hastalığın belirtileri olabilir.

Aynı zamanda çocukta dengesiz beslenme durumu da tiroit yetersizliğine yol açabiliyor. Bu çocukların beslenmelerine dikkat edilmeli, anne sütünden asla mahrum bırakılmamalıdır. Her türlü vitaminleri içeren besinler tüketilmelidir.

Yukarıdaki durumlar gözlendiği zaman mutlaka doktorlara başvurulmalıdır. Çünkü bu durumlar insanın hayatına ömür boyu etki edebiliyor. Basit yöntemler ve uzun süreç gerektirmeyen tedavilerle tiroit yetmezliğinin önüne geçilebiliyor.