Çocuklarda Oyun Terapisinin Önemi

/ 23 Kasım 2021 / / yorumsuz
Çocuklarda Oyun Terapisinin Önemi

Çocuklarda Oyun Terapisinin Önemi

Çocuklarda oyun terapisinin önemi çocuğun ileriki yaşlarda daha iyi bir kişilik kurmasına imkan oluşturur. Oyun terapisi; çocuğun iç dünyasını ifade etmesini sağlayan, uygulanan seanslarla, oyun terapisti eşliğinde ve çocuğun kurduğu oyunlardan yola çıkılarak, içsel dünyasında yaşamakta olduğu sorunların dışa vurularak çözümlendiği terapi türüdür.

Oyun Terapisinin Çocuğa Faydaları

Çocuklar yetişkinler gibi iç dünyalarında yaşadıkları sorunlarını, ihtiyaçlarını her zaman ifade edemezler. Fakat sözle ifade edemedikleri şeyleri oyun terapisine özel oyuncaklarla kurdukları oyunlar ile dışa vururlar. Oluşturdukları sahneler ile yaşadıkları sorunları, çözümleyemedikleri sıkıntı ve sorunlarını, yaşamış oldukları travmaları oyunlarına yansıtırlar. Oyun terapisi sayesinde çocuk özgüven ve cesaret kazanır. İçe kapanıklık gider ve böylece çocuğun kendini daha iyi ifade etmesi sağlanır. Oyun terapisi çocuğun bilişsel ve sosyal gelişimi açısından önemli faydalar sağlar.

Çocuklarda oyun terapisinin önemi
Çocuklarda oyun terapisinin önemi

Oyun Terapisi Hangi Problemlerin Çözümünde Etkilidir?

Çocuğun yaşamış olduğu travma, uyku ve yemek yeme sorunları, tuvalet problemleri, kardeş kıskançlığı, iletişim ve uyum problemleri, çeşitli saldırganlık belirtileri, dikkat dağınıklığı ve hiperaktivite, ebeveynin kaybedilmesi, şiddet ve taciz… gibi sorunların çözümünde etkilidir. Çocuklarda bu sorunlardan herhangi biri görüldüğünde mutlaka bir oyun terapistine başvurulmalıdır.Çocuklarda oyun terapisinin önemimutlaka dikkate alınmalı ve buna uygun bir yol haritası çizilmelidir.

Oyun Terapisi Nasıl Uygulanır?

Oyun terapisti kendisine başvuran çocuğu ve aileyi tanır. Çocuğun hikayesini ailesinden öğrenir ve çocuğun yaşamakta olduğu sorun tespit edilerek uygun tedavi planı belirlenir. Terapi için özel olarak hazırlanmış ve oyun terapisine özel oyuncakların bulunduğu odada çocuğun güven içerisinde oyun oynanması sağlanır. Odada yalnızca oyun terapisti ve çocuk bulunur. Terapist bu süreçte çocuğu yönlendirmez ve en doğal haliyle iç dünyasının dışa vurumunu gözlemler. Çocukta terapiste karşı güven duygusu oluştuğunda, terapist ile bağ kurarak onu da bu sürece dahil eder. Oyun terapistinin kontrolünde yaşanmakta olan sorunun çözümü sağlanana kadar yeteri kadar seans uygulanır.Çocuklarda oyun terapisinin önemisayesinde çocuğunuz oyunlarda kendini daha özgür hissedecektir.

Oyun Terapisi Hangi Yaş Aralığındaki Çocuklarda Uygulanır?

Genellikle 2 ile 11 yaş arasındaki çocuklarda uygulanır. Bazı durumlarda problemin türüne göre 11 yaşındaki çocuklarda da uygulanabilir. 2 ve 11  yaş aralığı çocuğun gelişiminde oyunun en çok etkili olduğu ve çocuk tarafından en çok kullanıldığı dönemdir. Çocuk 2 yaşından itibaren kendi kendine oyun kurmaya ve kendine has oyunlar oynamaya başlar.