Çocuklarda Geçmeyen Öksürük, Nedenleri Ve Tedavi Şekli

/ 27 Temmuz 2019 / / yorumsuz
Çocuklarda Geçmeyen Öksürük, Nedenleri Ve Tedavi Şekli

Çocuklar, yaşları ne olursa olsun en savunmasız ve hastalığa en yatkın dönemlerindedirler. Özellikle bebeklik döneminde, anne sütü ile beslenmelerine ve bağışıklık sistemi için büyük bir yardım almalarına rağmen, hastalıklara kolaylıkla yakalanabilmekte ve uzun süre atlatamamaktadırlar. Çocukluk döneminde kolaylıkla yakalanan ama kimi zaman aylarca sürebilen en önemli hastalıklardan biri de hiç kuşkusuz geçmeyen öksürük ataklarıdır. Öksürük nöbetleri kimi zaman çocuğun sadece sosyal yaşamını etkilemekle kalmaz, aynı zamanda ebeveynlerin de hem maddi hem de manevi anlamda yıpranmalarına neden olabilmekte. Biz de bu yazımızda, çocuklarınızın geçmeyen öksürükleri için neler yapabileceğinize göz atacak ve tedavi yöntemlerinden bahsedeceğiz.

Çocuklarda Neden Geçmeyen Öksürük Görülür?

Bazı hastalıklara veya sağlık sorunlarına yahut psikolojik etkilere karşı vücut farklı refleksler geliştirir. Nezle, reflü, alt ve üst solunum yolları enfeksiyonları, kulak burun boğaz enfeksiyonları ve boğazda tahriş gibi durumlara karşı, akciğer, yutak, nefes borusu ve ağız gibi organlarda sırasıyla bazı refleksler meydana gelir. Bu refleksler genelde öksürük veya aksırık olarak kendini gösterir. Bahsi geçen hastalık veya problemlerinde devam etmesi, bu reflekslerin kronik hastalıklara neden olmasını sağlayabilir ve bu da sürekli öksürüğe neden olabilir. Bununla birlikte, akciğer, yutak, nefes borusu ve ağızda meydana gelebilecek herhangi bir dezenforme durumu, tahriş durumu veya tik/alışkanlık durumu da, öksürüğün sürekli olmasına ve uzun süreler boyunca devam etmesine neden olabilir.

Geçmeyen Öksürük İçin Neler Yapılabilir?

Geçmeyen öksürük için öncelikle nedenin kaynağına inmek gerekir. Hangi durumun başlangıç noktası teşkil ettiğini anlamanız bu bağlamda işinize yarayacaktır. Eğer, ishal, yüksek ateş, havaleye yatkınlık durumu, hırıltılı solunum gibi durumlar yok ise, evde kendiniz de bu konuda bazı tedbirler ve çözüm yolları geliştirebilirsiniz. Aksi durumda bu haller var ise; muhakkak en yakın zamanda dahiliye veya KBB uzmanına gitmeniz gerekecektir. Bu haller yok ise; öncelikle öksürük şurubu, ishal giderici, balgam kurutucu ve nezle ilaçları gibi tedavi yöntemlerini evde uygulayabilirsiniz. Soğuk havadan korumak için uygun kıyafetler giydirmeli ve sıcak havada ise güneş altında çok kalmamasına dikkat etmeniz gerekecektir. Klima veya pervane altında zaman geçirmemesine, soğuk su içmemesine ve terlememesine dikkat etmeniz gerekir. Aynı zamanda sıcak çorba ve ılık su içmesine dikkat etmelisiniz.