Çocuklarda Diş Çürüğü

/ 4 Ağustos 2020 / / yorumsuz
Çocuklarda Diş Çürüğü

Çocuklarda diş çürüğüne neden olan faktörleri açıklayan uzman doktorlarımızın aracılığı ile bu bilgilere yer verilecektir. Diş çürüğü, karyojenik (çürük yapıcı) plak bakterilerinin karbonhidratları fermente etmesiyle oluşan organik asitlerin, dişin mineralize olan mine ve dentin dokularını parçalamasıyla meydana gelen enfeksiyol bir rahatsızlıktır.

Dünya genelinde görülen en çok enfeksiyol olan hastalıklardandır. İlerlemesi ile de doğası nedeniyle tedavi edilmediği zamanlar daha da kötü sonuçlar dogmasın neden olur. Ayrıca da diş ve çevre dokuların enfeksiyonuna yol açtığı gibi genel vücut sağlığını da olumsuz etkilemektedir.

Bu sebeple de öncelikle diş çürüğünün başlamadan önceki aşamalarına yönelik ağız hijyen alışkanlıklarını küçük yaşlarda çocuklara aşılanmasıdır. Bunun yanında uygun koruyucu ve önleyici uygulamaların geliştirilmesi; çürük belirtisinin ilk görüldüğü aşamada ise çocuğa ve hastalığın şiddetine uygun bireysel tedavi yöntemleri uygulanmalıdır. Diş çürüğüne neden olan faktörler çocuklarda hem çürüğün başlamasından hem de çürüğün gelişimine neden olur.

Genetik faktörlerin etkisi olmasıyla beraber diş çürüğü asıl olarak çevre koşullarından etkilenen kazanılmış bir hastalıktır. Çürük lezyonunun oluşabilmesi için aynı anda karşılıklı olarak birbirini etkileyen 4 ana faktörün bulunması gerekir.

Çürüğün oluşması için ilk olarak ağız içinde çürüğe yatkın bir dişin bulunması gerekir. Dişlerin çürüğe karşı yatkınlığını artıran faktörler dişin yapısal özelliği, dişlerdeki çapraşıklığa neden olan anormal sıralanmalar, dişin gelişimsel bozuklukları ve dişin yeni sürmüş olması şeklindedir.

Diş çürüğünün olması için yanlış beslenme ve şekerli gıdalar karbonhidratların çürük yapıcı bakteriler tarafından parçalanarak asit ortaya çıkarması ile sonuçlanır. Bu sebeple de özellikle ara öğünlerde şekerli ve asitli gıdaların tüketilmemesi gerekir. Proteinler ise hem dişin gelişimine ve hem de dişler çıktıktan sonra kesinlikle de tüketilmelidir. Peynir özellikle şekerli gıda tüketimi sonrası dişleri çürüğe karşı korumaktadır.