Çocuklarda Depresyon Nedir?

/ 11 Nisan 2022 / / yorumsuz
Çocuklarda Depresyon Nedir?

Çocuklarda Depresyon Nedir?

Çocuklarda Depresyon Nedir? Bir bireyin gelişiminde birçok faktör önemlidir. Bunlardan en önemli olanlardan birisi çevre faktörüdür. Çevre faktörü bireyin doğum anından büyüme aşamasına kadar her zaman bulunur. Bireyin doğduğu zamandan sonra aile, anne babanın çocuğunu yetiştirme şekli, çocuğun arkadaşları, çocuğun okul hayatı gibi çevresel faktörler bulunmaktadır.

Çocuk Psikolojisinde Ailenin Önemi

Çocuğun en fazla zaman geçirdiği aile ve anne babanın çocuğunu yetiştirme şekli en önemli çevresel faktördür. Çocuğun yetiştirilmesinde anne baba davranışları, anne babanın olaylar karşısında sergilediği durumlar çok önemlidir. Çocuk anne babasını taklit ederek kendi yaşadığı olaylara karşı tepki verir, sorunlarını çözmeye çalışır ve çevresiyle ilişkileri anne babasını örnek alarak kurar. Yani çocuğun büyüdüğü aile ortamı ebeveynlerinin sergilediği tutumlar çocuğu psikolojik olarak etkiler.

Çocuk anne baba tarafından desteklenerek huzurlu ve güvenilir bir ortamda büyüyerek geleceğinde güvenilir, atılgan, mutlu bir yetişkin haline gelebilir. Aksi takdirde mutsuz, fazla baskı uygulayan ve gereksiz koruma davranışları gösteren bir aile ortamında büyüyen çocuğun ruhsal sorunlarının oluşmasına neden olurken mutsuz bir gelecek yaşamasına ve benlik saygısındaki düşüşlere de sebep olabilir. Kişi psikolojik rahatsızlıklar yaşayabilir.

Çocukların Depresyona Girdiği Nasıl Anlaşılır?

Günümüzde ve gün geçtikte en çok rastlanan psikolojik rahatsızlık depresyondur. Uzun bir süre üzgün ve kötü hissetme durumunda olma, iştahın azalması kapanması veya çok fazla yeme görülebilir. Yorgunluk halinde olma, değersiz ve ilgisiz hissetme, kararsız kalma, durduk yere intihar etme isteği ve eğilimleri, kişinin kendini toplum dışında hissetmesi de belirtiler arasındadır. Hiç bir şeyden zevk alamama, uyku bozukluğu gibi anlık yaşanmayan gelip geçici olmayıp her zaman hissedilen durumlar bireyin depresyon hastalığına sahip olduğunun göstergesi olduğu gibi bu ruhsal hastalığa yakalanmasının en büyük sebeplerinden biri de ailedir.

Çocuk Depresyonunda Genetik Faktörler

Aile çocuğun genetik veya çevresel olarak depresyonuna sebep olabilmektedir. Çocuk üzerinde çok baskı kurulan, çok sıkan, aşırı korumacı davranan  veya her durumda cezalandırıcı davranışlarla yaklaşan bir ailede büyümesi depresyon riskini arttırırken çocuğu destekleyen bir ebeveynin olmaması, ailede içi tartışmaların çok olması, çocukla ilgilenilmemesi aşırı ihmalkar davranılması gibi durumlarda da depresyon riski artmaktadır.

Ebeveyn tutumlarından dolayı depresyona rastlama olasılığı en yüksek ergen kesimdedir. Tedavi edilmediği sürece ergenlikte başlayan depresyon durumu yetişkinliğe kadar devam edebilir. Ayrıca aşırı zayıflık, aşırı şişmanlık, alkol veya madde alımı, kaygı, sırt baş gibi vücudun belli bölgelerinin ağrıması, benlik saygısının düşmesi, kansere yol açma, felç kalma gibi duygu davranış bozukluklarına ve sağlık problemlerine yol açmaktadır. Hayati bir tehlike daha olan depresyonla intihar ilişkisi de oldukça bilinmekte ağır bir şekilde depresyon yaşayan kişilerin intihar etmeleri de söz konusu olmaktadır ve böyle bir durumla karşılaşmamak için ailelerin çocuklarını iyi bir ortamda yetiştirip depresyon riskini en aza indirmeleri gerekmektedir.

Tavsiye

Limonun Temizliğe Faydası