Çocuklarda Demir Eksikliği Belirtileri

/ 26 Kasım 2020 / / yorumsuz
 Çocuklarda Demir Eksikliği Belirtileri

Çocuklarda demir eksikliği belirtileri aneminin çocuklarda en çok sebepleri arasında demir eksikliği anemisi vardır. Bundan dolayı da belirtilerini şu şekilde sıralayabiliriz: Büyümenin daha çok olduğu ilk 2 yıl ve ergenlik döneminde özellikle kız çocuklarında demir eksikliğine daha çok rastlanır. Öncelikle kilo ve boyda uzama yavaşlar. Emekleme ve yürümede sorunlar yaşanır.

Demir eksikliği anemisi bulunan çocukta ve bebeklerde ise iştahsızlık, halsizlik, gelişmede, zekâ seviyelerinde yavaşlama olur, dikkat dağınıklığı, sinirlilik gelişip, okulda başarısız olurlar. Uyku düzeni bozulur. 3 yaşında küçüklerde bayılma gelişebilir. Bu sebeple de köfte, sucuk, karaciğer, dalak, yürek, haşlama, salam, sosis gibi kırmızı et çeşitleri, pekmez, tahin, yumurta sarısı, kuru fasulye, nohut, mercimek, ıspanak, kabak çekirdeği, fındık, ceviz, Antep fıstığı, üzüm, kayısı gibi gıdalar tüketilmesinde fayda vardır.

 Çocuklarda Demir Eksikliği Belirtileri

Et yemeyen çocukta demir eksikliği gelişme ihtimali son derece yüksektir. Eti sevmeyen çocuklarda çorbalara kıyma olarak verilebilir. Özellikle 6 ay-2 yaş arasında kıymalı tarhana çorbası oldukça fayda sağlamaktadır. Yemekler içindeki eti sevmeyen çocuklarda ızgara olarak özellikle köfte verilebilir. Sucuk, salam ve sosis demirden yönünden oldukça çok besinler arasında yer alır ancak katkı maddesi olduğundan tercih etmiyoruz. Bu grupta pastırma tercih edilebilir.

Aşırı süt ve çay tüketimi, pirinç, patates, beyaz ekmek gibi karbonhidrat ağırlıklı beslenmede demir eksikliğine neden olabilir. Ergenlik dönemindeki kız çocukları regl sebebi ile de kan kaybı yaşarlar. Bu dönemde beslenmelerine dikkat etmeleri gerekir. Belirli aralıklarla kan sayımı yapılarak demir eksikliği var ise de tedavi edilmeli. Et yemeyen çocukta demir eksikliği gelişme ihtimali son derece yüksektir. Eti sevmeyen çocuklarda çorbalara kıyma olarak verilebilir. Özellikle 6 ay-2 yaş arasında kıymalı tarhana çorbası oldukça fayda sağlamaktadır. Yemekler içindeki eti sevmeyen çocuklarda ızgarayapılmalı.

4-12 ay arası süt çocuklarına da koruyucu amaçlı demir damlası kesinlikle verilmeli. C vitamini bağışıklığı güçlendiren ve demir emilimini artıran bir vitamindir. Vücutta depolanmaz, her gün alınması gerekir. Bu sebeple de portakal, mandalina, greyfurt, limon, yeşil biber, brokoli, kırmızı lahana, yeşil yapraklı taze sebzelerin hepsi (marul, tere, roka, maydanoz), kuşburnu, çilek gibi C vitamininden zengin meyve sebze tüketilmeli.