Çocuklar İçin Faydalı Yiyecekler Nelerdir?

/ 5 Temmuz 2019 / / yorumsuz
Çocuklar İçin Faydalı Yiyecekler  Nelerdir?

Çocukların büyüme ve gelişiminde en önemli faktör, yeterli ve dengeli beslenmedir. Vücudun gelişmesi, organların işlevini yerine getirmesi ve hayati fonksiyonların devamı için gerekli içerikleri besinler yoluyla vücuda alırız. Büyüme çağındaki çocukların günlük gereksinim duydukları besin içeriklerini yeterli bir şekilde almaları çok önemlidir. Besinler, büyüme ve gelişmeye kakışının yanı sıra hastalıklara karşı da bir koruma kalkanı vazifesi görürler. Bağışıklık sistemi henüz yeni yeni gelişen çocukların çeşitli hastalıklar korunabilmesi için bazı besin gruplarının tüketimine önem vererek önlem alınabilir. Çocuklar için faydalı yiyecekler, aslında tüm yaş gruplarından insanlar için de faydalı olan, beslenmede yer verilmesi gereken yiyeceklerdir.

Herhangi bir yiyeceğin faydalarından yararlanabilmek için o besin veya besin gruplarını düzenli ve yeterli düzeyde tüketmek gereklidir. Günümüzde üretim teknikleri, kullanılan ilaçlar ve yemler sebebiyle sebze, meyveler, çeşitli hayvansal ürünler ve tahıllar giderek doğallıktan uzaklaşıyor. Doğallıktan uzaklaşan besinlerin içerikleri de zayıflayabiliyor. Dolayısıyla imkânlar dâhilinde doğal olan yiyecekleri bulmak ve onlara yönelmek, beslenme ve sağlığın korunmasında daha doğru olacaktır.

Çocuklar İçin Faydalı Yiyecekler Nelerdir

Çocuklar için faydalı olan yiyecekler; beyin gelişimine katkısı olan, hastalıklara karşı koruyan, bağışıklık sistemini güçlendiren yiyecekler olarak sıralanabilir. Çocukların beslenmesinde mutlaka C vitamini içeren meyve ve sebzelere yer verilmelidir. Brokoli, biber, bal kabağı, havuç, portakal ve mandalina gibi meyve ve sebzeler antioksidan ve c vitamini içeriği ile çocukların bağışıklık sistemini güçlendirir.

Çocukların beyin ve zihin gelişiminde omega 3 yağlarının önemini bilmeyen yoktur. Omega 3 açısından zengin olan yağlı balıklar, çocukların beslenmesinde yer almalıdır. Besin olarak alınamadığı durumda çocuklara omega 3 takviyesi verilebilir.

Kırmızı ve beyaz et, yumurta ve çeşitli bakliyatlar, çocuklarda demir eksikliğini önlemek için beslenmede yeterli ve düzenli olarak yer almalıdır. Çocuklara faydalı yiyecekler arasında, kemik gelişiminde önemli rol oynayan kalsiyum içeriği ile süt ve süt ürünleri de önemli yere sahiptir. Çocuklar günde mutlaka bir bardak süt, yoğurt, ayran tüketmelidir.

Doğal antibiyotik etkisi bilinen soğan ve sarımsak küçük yaşlardan itibaren çocuklara verilmelidir. Sarımsak içerisinde bulunan allisin, vücutta anti bakteriyel etkisi ile bağışıklık sistemini kuvvetlendirme özelliğine sahiptir. Çiğ olarak tüketilen soğan ve sarımsak hastalıklara karşı çok güzel bir önlem alma şeklidir.

Çocuklara Faydası Olmayan Yiyecekler

Çocukların beslenmesinde mümkün olduğunca doğal içerikli ve sağlıklı sebze meyveler ile çeşitli besin gruplarına yer verilmelidir. Tüm uzmanların hem fikir olduğu gibi çocuklar, paketli hazır gıdalardan şiddetle korunmalıdır. İçeriğinin ne olduğu bilinmeyen, yapay tatlandırıcılar ve koruyucu maddelerle çocuklar için adeta sinsi bir zehir olan paketi gıdalardan uzak durmak gereklidir.

Çocuklara faydalı yiyecekler ne kadar doğal içeriğe sahipse, zararlı olan yiyecekler bir o kadar yapay içeriğe sahiptir. Çocuk beslenmesinde şeker ve yapay tatlandırıcı içeren paketli gıdalar yerine doğal meyveler ve pekmez gibi besinlere yer verilmelidir.

Çocukların Uzak Durması Gereken Yiyecekler

Çocuklar için yararlı olmayan besinlerin yanı sıra kesinlikle tüketmemeleri gereken besinler de bulunuyor. İçeriklerindeki koruyucu maddeler, sağlıksız yağlar ve katkı maddeleri sebebiyle çocuklarda obezite başta olmak üzere pek çok hastalığa davetiye çıkaran yiyeceklerin çocuklardan uzak tutulması gerekiyor.

  • Açıkta satılan yiyecekler
  • Sodyum nitrit içeren salam sosis gibi besinler
  • Asitli içecekler
  • Meyve oranı düşük, katkılı meyve suları
  • Alkollü içecekler
  • Çiğ yumurta
  • Boya içerikli tatlı besinler
  • Dondurulmuş gıdalar
  • Koruyucu içeren hazır çorbalar, gibi içeriği doğallıktan uzak olan aşırı kalorili yiyecekler çocuklardan uzak tutulmalıdır. Bunlar yerine çocuklar için faydalı yiyecekler ile alternatifler hazırlanarak çocuklar ikna edilebilir.

Tavsiye

Kudret Narı Nedir?