Çocuklar Hangi Balıklardan Yemeli

/ 22 Temmuz 2020 / / yorumsuz
Çocuklar Hangi Balıklardan Yemeli

Özellikle okul çağındaki çocuklarda hem hastalıkların daha çok olması hem de odaklanma problemlerinin sık yaşandığını belirten Çocuk Sağlığı ve doktorları bunu önlemek adına bazı tavsiyelerde bulunmuşlardır. Çocuklarda beyin ve göz gelişiminin odaklanma üzerinde büyük etkisi olduğu görülmüştür. Peki, bu gelişimde balık tüketiminin önemi nedir. Her balık çocuklar için yararlı mı?

Çocukların ileride odaklanma problemi yaşamaması için beslenmelerine dikkat etmesi gerektiğinin altını çizen Çocuk Sağlığı ve Hastalıkları, “Çocuklar dengeli ve doğru beslenmeli. Sebze ağırlıklı olmak üzere de haftada 2 ya da 3 kere balık ve et tüketmeli” açıklaması yapılmıştır. Çocukların balık tüketmesi konusunda ailelerin genel olarak problem yaşadığını hatırlatan doktorlar, “Çocuklar sorunsuz bir şekilde balık yese bile balık tüketiminde ağır metal içerme tehlikesi olduğu için çocukların balık tüketiminde bazı kurallar vardır” açıklamasını belirtti.

Çocuklar Hangi Balıkları Yemeli?

Çiftlik balıkları yem ile beslendikleri için çocukların sağlığı yönünden tercih etmemeleri konusunda uyaran doktorlar “Bu sebeple çocuklar, yüzey balıkları ya da küçük tuzlu su balıkları asla yemeliler. Çocukların tüketmesi için ülkemizde bulunan hamsi, istavrit, uskumru, sardalya gibi balıklar tercih edilebilir” açıklamasında bulunmuşlardır. Çocukların beyin ve göz gelişiminin odaklanmada çok büyük önem taşıdığına özellikle dikkat çeken doktorlarımız ise “Göz gelişimi problemi yaşayan ve gözü iyi görmeyen bir çocuk okulda sorunlara yaşayabilir. Bu nedenle de kitabına ya da defterine bakarken zorlanacak ve odaklanma problemi yaşayacak” olduğunu belirtmişlerdir.

Çocuklarda beyin ve göz gelişimini desteklemek ve ileride odaklanma problemi yaşamaması için omega-3 takviye edici gıdaların tüketilmesi gerektiğini özellikle de vurgulanmıştır. “Göz gelişimine özellikle A vitamini ile birlikte olan omega-3 takviye edici gıdanın pek çok faydası vardır. Çünkü A vitamini katkılı omega -3 takviye edici gıda direkt olarak gözdeki retina tabakasındaki sinir sistemine destek sağlayarak göz tembelliği gibi göz rahatsızlıklarını önleme konunda destek olacaktır.

Tavsiye

Ananas Faydaları Nelerdir?