Ciltte Oluşan Siyah Noktaları Geçirme Yöntemleri

/ 28 Temmuz 2019 / / yorumsuz
Ciltte Oluşan Siyah Noktaları Geçirme Yöntemleri

Ciltte meydana gelen siyah noktalar, güzelliğinizi olumsuz etkileyebilir. Bu yüzden, siyah noktalardan kurtulmak ve daha pürüzsüz ve güzel bir cilde sahip olmak için bazı önerilerimize kulak vermeniz faydanıza olacaktır. Hem siyah noktalardan kurtulabileceğiniz hem de daha güzel bir yüze sahip olabileceğiniz onlarca öneri arasından en iyilerini sizlerle paylaşmak istedik. Cildinize değer veriyorsanız; işte bizden size öneriler…

Siyah Nokta Neden Oluşur?

Siyah noktalardan kurtulma yöntemlerine bakmadan önce, olayın kökenine inmek, hem sorunu daha iyi anlamak hem de bir daha siyah nokta olmaması adına bize yardımcı olacaktır. Sizce siyah nokta neden oluşur? Hangi alışkanlıklar ve yanlışlar buna neden oluyor? İşte yanıtı…
Cilt 7 tabakadan oluşur. En son tabaka deri tabakasıdır ve burada kollajen lifler bulunur. Cildin en üst katmanı yani derinin bir altında yer alan kısımdaki kollajen lifler arasında biriken yağ ve kirler, siyah noktaları meydana getirir. Bu kısımdaki yağların kontrolü ya da kirlerin temizlenmesi, siyah noktaların oluşumunu azaltır, engeller.

Siyah Nokta Nasıl Geçer?

Siyah nokta, genellikle 3 nedenden oluşur. 1.neden deri yatkınlığıdır. Deri her ne kadar yağsız olsa da, bazı biyolojik durumlar, siyah nokta oluşumuna neden olabilir. 2.neden ise derideki yağ ve kirin bir araya gelmesi durumudur. 3.neden ise sivilcelerin bir süre sonra siyah noktaya dönüşmesi durumudur. Bu 3 neden de sağlıklı yaşam ve düzenli beslenme ile birlikte, spor ve bol su tüketimi ile engellenebilir. Peki engellenemedi ve yüzünüzde sizi yeterince rahatsız eden siyah noktalar var, bu durumda neler yapabilirsiniz?

Öncelikle siyah noktalar için deriyi besleyen ve temizleyen tonik ve spreyler mevcuttur. Kimyasal içermeyen bu maddeleri kullanabilirsiniz. Aynı zamanda bazı ilaçlar ve solüsyonlar da hekim kontrolünde olmak kaydı ile siyah noktalar ile etkin bir şekilde mücadele etmede yardımcı olur.

Evde yapabilecekleriniz ile de cildinizi siyah noktalara karşı koruyabilirsiniz. Öncelikle su buharı ile cildinizin yumuşamasını sağlayın. Ardından nemli ve yumuşak bir bez ile hafif bastırarak oval hareketler ile cildinizdeki siyah noktaları çıkarmaya çalışın. Bu durumu, ellerinizi ve tırnaklarınızı kullanarak da yapabilirsiniz. Ama, tam olarak nemlenmeden kesinlikle ellerinizle siyah noktaları çıkarmaya çalışmayın.