Cilt Lekeleri ve Tedavi Yolları

/ 24 Haziran 2020 / / yorumsuz
Cilt Lekeleri ve Tedavi Yolları

Özellikle yaz aylarının yaklaşması ile ortaya çıkan, güneşin etkisi geçtikten sonra ortaya çıkmaya başlayan cilt lekeleri pek çok çeşitlilik göstermektedir. Çiller, güneş lekeleri hamilelik lekeleri bazı iyi huylu cilt benleri bunlara örnek olarak verilebilirler. Bu lekeler, hem görüntü yönünden problemlere sebep oluyor hem de sağlık yönünden de olumsuz etkiler oluşturabiliyor.

Cilt Lekeleri Nelerdir?

Çiller: Daha çok açık tenli bireylerde, yüzde ve güneş gören kısımlarında ortaya çıkan kahverengi lekeler olarak kendini görülürler. Güneşle birlikte melanin denilen hücreler daha çok üretiliyor ve bu da çillerin ortaya çıkmasına neden oluyor.

Güneş lekeleri, yaşlılık lekeleri: çocuk yaşlarda güneşte kalmak veya uzun yıllar güneşe ışınlarında kalmak zorunda olanlarda yaşın ilerlemesiyle birlikte yüz ve ellerde kahverengi büyük lekelerin oluşmasına sebep oluyor. Çillerin zıttı bu lekeler, kışın solmuyor ya da gitmiyor. Solar lentigo olarak tanımlanan bu lekeler de yine açık renkli insanlarda daha çok olmakta. Lentigo’lar deriyi boyayan melanosit denen hücrelerin artması sonucu meydana gelir. Zararsız olan bu lekeleri kansere sebep olan lekelerden ayırmak gerekiyor. Şayet ki lekenin boyutu büyüyorsa ve birden fazla renk içeriyorsa kesinlikle de bir uzmana danışılmalı.

Hormonal lekeler: daha çok yüzde görülen lekelerden biri de hamilelik lekeleri. Bu lekeler hamilelik, doğum kontrol hapı veya östrojen hormonu kullanılması ile oluşmaktadır. En çok alın, yanak ve dudak üzerinde olur. Bu lekeleri engellemek için doğum kontrol hapı kullanımını kesmek ve güneşten korunmak gerekiyor. Tedavisinde kimyasal renk açıcılar kullanılabiliyor.

Benler: Çocukluk döneminde oluşmaya başlayan benler, yaş ilerledikçe daha çok artmaktadır. Uzmanlar özellikle sonradan çıkan benler konusunda dikkatli olunması gerektiğini belirtmişlerdir. Şekli değişen benler, kanserin habercisi olabileceği için kesinlikle de takip edilmesi gerekiyor.

Cilt Lekelerinin Tedavisi Nasıl Yapılır?

Çocukken ortaya çıkan lekelerin tedavisinde lekenin rengi, kabarıklığı ve şekli önem taşıyor. Leke neden oluşur kaynaklandığını kesinlikle bilmek gerekiyor. Lekeler, hastalık sebebi ile de ortaya çıkabiliyor. Terleme de, koltuk altında leke yapabiliyor.