Cildin Daha Saglıklı Olması İçin

/ 18 Şubat 2021 / / yorumsuz
Cildin Daha Saglıklı Olması İçin

Cildin Daha Saglıklı Olması İçin Cilt, bedenin en büyük organı ve bedeni bütün dış etkenlerden koruyan bir bariyerdir. Cilt aynı sürete bedenin da aynasıdır. İç organlarımızın sağlığı, sorunları, şunların dışarı yansıması, daha eskiden verilen ipuçları fazlası vakit ciltte kendini ele verir. Bu amaçla cildimizi iyi tanımak, takip etmek bedenin içerisinden gelen sinyalleri iyi değerlendirmek, bunun dışında bu öncelikli bariyerin de sağlığına çok ilgi etmek gerekir. Dermatoloji Eksperi Dr. Dilek Üstünsoy, sıhhatli ve parlak bir cildin 6 kuralını sıraladı.
Cildin ne kadar güzel göründüğü değil ne kadar sıhhatli bulunduğu önceliklidir.

Cildin Daha Saglıklı Olması İçin

Şimdi bu başlıkları detaylı bir şekilde inceleyelim:
Biyolojik olarak yaşlanma süreci bütün beden yapıları için 25 yaşında başlar fakat ciltte bu ihtiyarlamanın yanı sıra en öncelikli bir başka etken dış yani bölgesel etkenlerdir. Bunlar içerisinde; güneş ışınları, hava sıcaklığı, havanın nem durumu, hava pisliği ve rüzgâr yer alır. Bu tarafta güneşten korunmak ve cilt yapısına makul güneş koruyucu kullanmak önceliklidir.

– Çok sıcak bölgelerde yaşayanlarda ve cilt yapısı kuru bulunanlarda daha yüksek kuruma, yağlı bulunanlarda ise sebum yani yağ dengesinin bozulması söz konusu olabilir.

– Aşırı soğuk iklimlerde ciltte aşırı kuruma ve buna bağlı erken cilt yaşlanması, egzama gibi cilt hastalıkları görülebilir.

– Havanın kuru, rüzgarlı, pis ya da nem seviyesinin düşük bulunduğu vakit ise sivilce, sedef ve gene egzama gibi cilt hastalıkları artabilir.

Aşırı sıcak suyla yıkanmamak, banyoda 15-20 dakikadan yüksek kalmamak, cildi iyi nemlendirmek, kireçli su ile yıkanmaktan uzak durmak gerekir. Bütün bu etkenler deri kadar saç sağlığını da yakından ilgilendirir.

Sağlıklı ve parlak bir cildin 6 kuralı

– Doğru ve şuurlu beslenmiyorsak cilt sağlığımız tehlike altında demektir.

– Dengeli beslenmede en öncelikli basamak güne kahvaltısız başlamamaktır. Cilt için gerekli vitamin ve mineral desteği hem sahip olunan cilt yapısı için gerekli olup hem de cildin yaşlanma belirtilerinin geciktirilmesi için önceliklidir.

– Cilt arkadaşı gıdaler; koyu yeşil yapraklı sebzeler, kırmızı meyveler, az yağlı hayvansal gıdalar, C vitamininden varlıklı taze sıkılmış meyve suları, lifli gıdalardır.

– Fazla tuz sahibi olan gıdalerden, gazlı içeceklerden, şeker sahibi olan gıdalerden, sosis ve salam gibi şarküteri ürünlerinden, mayonez&ketçap tipinde soslardan uzak durmak gerekir.

– Cilt için en önceliklisi su tüketimidir. Günde en az 7-8 bardak su içmek gerekir.

– Sigara kullanmamak, günde iki fincandan yüksek kahve içmemek, günde 2 ya da 3 fincan yeşil çay içmek cilt sağlığı için önceliklidir.

– Cilt sağlığını güvenliğini sağlamak için antioksidan özellikli öncelikli gıda gruplarını tüketmekte yarar vardır. Bunlardan bazıları; somon balığı, badem, nar, yaban mersini, sarımsak, üzüm çekirdeği, soğan, kereviz, enginar…

UYKU DÜZENİ
Düzenli uyumadığımız vakit cildin kendini onarma ve yenileme süreci azalır. Büyüme hormonu uykuda salgılanır. Az uyuyan şahıslarda bedende steroid yani kortizon salınımı artar, kortizon artışı bedende gerilimi tetikler, kollajen yapısını bozar kikollajen, cildin esnekliğini ve canlılığını gerçekleştiren en öncelikli elemanıdır. Uykusuz kaldığımız vakit gözaltı torbalanması, şişliğin artması, gözaltında morlukların oluşması, cilt tonunda bozulma, cildimizin canlı ve parlak görüntüsünü kaybettiğini görürüz. Günlük ortalama 6- 8 saat uyumak gerekir. Uykunun en öncelikli saatlerinin ise 23.00- 04.00 arasında bulunduğu oluşturulan incelemelerde gösterilmiştir.