Cild için evde doğal zerdeçal yüz maske yapımı

/ 23 Ekim 2019 / / yorumsuz
Cild için evde doğal zerdeçal yüz maske yapımı

Zerdeçal, tarih boyunca etkili renginden ve lezzetinden dolayı baharat ve tekstil boyası olarak kullanılmıştır. Zerdeçal yalnızca vücudun içinde değil, aynı zamanda cildiniz için de şaşırtıcı faydalar sağlar. Körinin ana malzemesi olarak kullanılan bir bitki olan zerdeçal sivilce, egzama, sedef hastalığı, cilt kuruluğu, kırışıklık ve gözaltı halkaları için bir çözüm olarak kullanılabilir. Ayrıca yüksek miktarda antioksidan içermesi nedeniyle, cilt iltihabını azaltır ve hücre hasarını yavaşlatır. Ayrıca, cilt tonunu koyulaştıran pigmentasyonun azaltılmasına yardımcı olabilir.

Peki, zerdeçalın bu kadar etkili olmasını sağlayan nedir? Zerdeçal, içerdiği uçucu yağ ve kurkumin adı verilen madde sayesinde önemli bir iltihap gidericisi etki gösterir. Kurkumin, bugün piyasadaki birçok ilaçlar karşılaştırılabilir seviyede iltihap önleyici özelliklere sahiptir. Üstelik ilaçların aksine zararlı yan etkiler de içermez.

Zerdeçal yüz maskesi mükemmel bir peeling yöntemidir ve evde sadece birkaç bileşenle kolayca hazırlanabilir. Diğer yandan, bazı kişilerin ciltlerine zerdeçal içeren ürünler uyguladıktan sonra alerjik reaksiyonlar yaşadıklarının altını çizmemiz gerekiyor.

Aşağıda tarifine yer verdiğimiz zerdeçal yüz maskesi, parlak bir cilde sahip olmanızı sağlayacaktır.

Cildi Parlatan Zerdeçal Yüz Maskesi

Malzemeler:

l 1/2 çay kaşığı toz zerdeçal
l 1/2 çay kaşığı organik elma sirkesi
l 1 yemek kaşığı organik bal
l 1/2 çay kaşığı süt veya yoğurt
l 1 damla limon yağı veya taze limon suyu (isteğe bağlı)
Yapılışı ve Uygulanışı:

  1. Yüzünüzü ve ellerinizi kir ve makyajı temizlemek için yıkayın.
  2. Küçük bir kapta veya kavanozda toz zerdeçal, bal, elma sirkesi, süt veya yoğurt ve isteğe bağlı limon yağı veya limon suyu ile karıştırın. Karışımı yüzünüze yapışacak kıvama gelene kadar karıştırmanız yeterlidir.
  3. Gözlerinizden kaçınarak maskeyi dikkatlice uygulayın.
  4. Maskenin yüzünüzde 15-20 dakika kalmasını sağlayın ve sonra ılık suyla yıkayın.
  5. Karışımdan kalan kısmı bir sonraki uygulamanız için buzdolabında saklayabilirsiniz.
  6. Etkili bir sonuç için haftada iki kez uygulayın.