Çamaşır sularında Koah hastalık belirtileri!

/ 23 Ekim 2019 / / yorumsuz
Çamaşır sularında Koah hastalık belirtileri!

Günümüzde en sık kullanılan temizlik malzemeleri arasında çamaşır suyu başta gelir. Özellikle mutfak ve banyoda ana temizlik maddesidir. Oysa bilim adamlarının yaptığı araştırmalar, düzenli bir şekilde çamaşır suyu vb. Dezenfekte edici temizlik maddesi kullanan kişilerin sağlığının ciddi tehdit altında olduğunu gösteriyor. Şunu iyi bilmek gerekiyor ki çamaşır suyu vb. dezenfekte edici temizlik maddelerinin içeriğinde kimyasal bileşenler vardır. Bu kimyasal bileşenlere maruz kalan kişilerde ise göz, burun ve boğaz tahrişi gelişme riski oldukça yüksektir. Ayrıca nefes darlığı, mide bulantısı ve baş ağrısı ile karşılaşabilirler. En önemlisi de çamaşır suyu vb. dezenfekte edici temizlik maddelerine düzenli olarak maruz kalan kişilerde KOAH rahatsızlığına yakalanma riski yüzde 32 yükselmektedir.

Çamaşır suyu vb. dezenfekte edici maddeler ile temizlik yapan kişilerin, bunların içeriğindeki kimyasal maddelere maruz kalmaması için kesinlikle maske kullanması gerekir. Yine temizlikten sonra temiz havada yarım saat yürüyüş faydalı olacaktır.

Alkolden Uzak Durun Evladınızı Kucaklayın

Günümüzde çocuk sahibi olamayan çiftlerin sayısı gittikçe artmaktadır. Çiftler, çocuk sahibi olamadıkları zaman kendilerini psikolojik baskı altında hissederler. Bu psikolojik baskıda çevrenin etkisini de yadsımamak gerek. Bu süreç içerisinde eşlerden biri problemin kendinden kaynaklandığını düşünmeye başlar ki bu da aile içerisinde huzursuzluğa neden olur.

Günümüzde çocuk sahibi olamayan çiftlerin artmasında ana etken olarak aşırı stres gösterilse de alkolün etkisini de göz ardı etmemek gerek. Özellikle erkeklerin 6 ay evvel alkolü bırakması çocuk sahibi olma şansını ciddi oranda yükseltiyor. Bu konu üzerinde bilim adamlarının yaptığı araştırmalar, çocuk sahibi olmak için alkolü terk eden erkeklerin yüzde 58’inin evlatlarını kucağına aldığını gösteriyor.

Çocuk sahibi olamayan çiftler, kendilerini suçlamak ve psikolojik baskı altında yaşamak yerine neden çocuk sahibi olamadıklarının altında yatan sebeplerin iyi araştırılmasını ve ona göre tedavi uygulanmasını sağlamalıdırlar.