Çağımızın Çözümsüz Hastalığı Stres

/ 5 Haziran 2022 / / yorumsuz
Çağımızın Çözümsüz Hastalığı Stres

Çağımızın Çözümsüz Hastalığı Stres

Çağımızın Çözümsüz Hastalığı Stres Fizyolojik rahatsızlıklar insanların hayat akışlarını bir anda değiştirebilir. Örneğin bir diş ağrısı kişinin tüm gününü zehir edebilir. Ya da orta yaşlı bir bireyin yaşadığı bir kaza sonrası uzun süreli kas ve eklem ağrıları ona çok acı çektirir. Aynı şekilde ortada her ne kadar elle tutulacak bir şey olmasa da psikolojik rahatsızlıklar da en az fizyolojik rahatsızlıklar kadar acı verir. Tam olarak psikolojik rahatsızlıklara örnektir.

Stres Nedir?

Stres, bireyin yaşamış olduğu olumsuz olaylar anında ya da akabinde gerçekleşen, uzun süreli veya anlık olan yaşanan bir tepkidir. Beyin, kendini korumak için bir savunma mekanizması gerçekleştirir. Kişiyi strese yani olumsuz düşüncelere sokarak o an her ne yapıyorsa aklını başından alarak yaptığını bırakmasını ve stresin asıl nedenine sürükler. Bir nevi beynin kendini korumak için oynadığı bir oyundur.

Çağımızın çözümsüz hastalığı stres önüne geçilmesi gereken önemli bir durumdur. Aksi halde olumsuz sonuçlar doğurabilir. Stres, her ne kadar psikolojik olsa da gösterdiği fizyolojik etkiler de vardır. İşte bunlardan bazıları:

  • Baş ağrısı
  • Uyku düzensizliği
  • Baş dönmesi
  • Yeme-içme bozukluğu
  • Terleme
  • Mide krampları
  • Yorgunluk
  • Kendini kasma, sıkma durumu (çene sıkma vb.)
  • Yüksek tansiyon gibi rahatsızlıklar stresin fiziksel belirtileri arasındadır.

Nasıl Stresin Önüne Geçilir?

Stres, bireyi uzun sürede oldukça yıpratacaktır. Bu yüzden olabildiğince erken vakitlerde bu durumun önüne geçilmelidir.

Nefes Egzersizleri

Bir olaya ya da duruma karşı stres olduğunuzu hissettiğiniz anda derin derin nefes alın. Önce burnunuzdan nefesinizi çekerek karnınızı şişirin, ardından yavaşça ağzınızdan nefesinizi bırakarak karnınızı indirin. Diyafram nefesi denen bu uygulamayı mutlaka uygulayın. Doğru nefes aldığınız taktirde beyninize daha fazla kan pompalanacağından daha sağlıklı düşünebilirsiniz.

Çağımızın Çözümsüz Hastalığı Stres

Günlük hayatınızda çok fazla stres olan biriyseniz hoşlandığınız şeyleri yapmak kafanızı dağıtacak ve stresinizi minimum seviyeye indirecektir. Çiçek bakmak, resim yapmak ya da şiir yazmak gibi ilgi alanınız olan herhangi bir hobinize tutunun.

Önemli ve En Kritik Adım: Stresin Asıl Kaynağını Bulun

Her ne kadar stresi anlık olarak ve kısa süreli geçirebilseniz de tamamıyla ortadan kaldırmak için en derine yani stresin ana sebebine inmek gereklidir. Örneğin rezil olma ya da başarısızlık korkunuz varsa tam olarak neden böyle bir şeyden korktuğunuzu iyice düşünün. Olumsuz  şartlar yaşansa bile dünyanın sonu olmadığını aklınızdan çıkarmayın.

Çağımızın Çözümsüz Hastalığı Stres

Stresle kendi kendinize başa çıkamıyorsanız, bir türlü zihninizin bulanıklığı ortadan kalkmıyorsa psikolojik destek almanız gerektiğini bilmeniz gerekmektedir. Bir uzman yardımıyla bu durumdan daha hızlı ve kalıcı şekilde kurtulabilirsiniz. Her ne kadar olumsuz bir durum da olsa önüne geçilemeyecek kadar büyük bir durum değildir. Bunun farkında olunduğu sürece hiçbir problem kalmayacaktır.