Buzdolabında Uzun Süre Sebze Nasıl Saklanır?

/ 9 Haziran 2022 / / yorumsuz
Buzdolabında Uzun Süre Sebze Nasıl Saklanır?

Buzdolabında Uzun Süre Sebze Nasıl Saklanır?

Buzdolabında uzun süre sebze nasıl saklanır? Sorusunda sebzelerin nasıl saklanacağı önemlidir. Yiyeceklerinizin besin değerini koruyabilmesi için öncelikle buzdolabının uygun bölümünde uygun koşullarda saklamanız gerekir. Sebzeler ve kahvaltı kutuları gibi bölmeler, yiyecekleri uzun süre taze tutmak için tasarlanmıştır.

Bölmeler

Sorusu için buzdolabında bölmelerin olması ve temizlik yapılması gerekir. Buzdolabının düzenli olarak temizlenmesi çok önemlidir. 3 ayda bir sirke, doğal sabun ve su ile derinlemesine temizlik buzdolabının ömrünü uzatacak ve gıda sağlığının korunmasına yardımcı olacaktır. Sirke harika bir doğal temizleyicidir ve anti bakteriyel özellikleri sayesinde dolapta kalan yiyeceklerden kaynaklanabilecek bakterileri de yok eder. Et, süt, yumurta ve peynir gibi taze gıdalar için buzdolabındaki soğuk kapalı rafları ayırmanız gerekir. Tabii ki meyve ve sebzeleri çıtır bir kapakta saklamak için idealdir.

Buzdolabında uzun süre sebze nasıl saklanır?

Diğer bir temel kural, buzdolabını aşırı kalabalık tutmamaktır. Bunun nedeni, yiyeceklerin hava akışını engellemesi ve buzdolabının daha fazla çalışmasıdır. Buzdolabının fazla çalışması bazı bölgelerde sıcaklık dalgalanmalarına yol açar. Bu da bazı yiyeceklerin daha hızlı bozulduğu anlamına gelir. Yiyecekleri buzdolabında zamanında tutmak, hava sirkülasyonu ve homojen bir sıcaklık dağılımı sağlar. Bu sayede yoğurt ve benzeri sıcaklığa duyarlı gıdalar son kullanma tarihine kadar güvenle saklanabilir.

Kahvaltılıklar

Süt ürünlerini kapalı bir saklama kutusunda saklamak, süt ürünlerinin uzun süreli saklanmasının anahtarlarından biridir. Ancak peynir saklama koşulları çeşide göre değişiklik gösterdiğinden burada dikkate alınması gereken durumlar vardır. Örneğin, beyaz peyniri kendi suyunda saklamak, hızla sararmasını veya çürümesini önleyebilir. Çedar peyniri gibi sert peynirlerin nemden korunması gerekir. Peynirin üzerindeki küfü gidermek için paketini açtıktan sonra yağlı bir beze sararak ömrünü uzatabilirsiniz. Tereyağı ve zeytin gibi kahvaltı malzemeleri hava almayan kapalı bir kutuda saklanmalıdır.

Buzdolabında uzun süre sebze nasıl saklanır?

Buzdolabında uzun süre sebze nasıl saklanır? Sorusunda sebzeler ve meyveler de önemlidir. Hemen hemen tüm buzdolaplarında, yiyeceklerinizi saklayabileceğiniz ve daha uzun süre taze tutabileceğiniz meyve ve sebzeler için özel olarak tasarlanmış bir bölme bulunur. Ancak meyve ve sebzeleri bir arada saklarken dikkat edilmesi gereken önemli noktalar vardır. Farklı meyve ve sebzeler farklı gazlar yayar, bu nedenle benzer gıdaları bir arada saklamak gıdanın ömrünü uzatacaktır.

Salgıladıkları gazın bulundukları ortamda sıkıştırılmasıyla çökme başlar. Örneğin elmaları, havuçlu veya ıspanaklı bir portakalın yanında kapalı bir bölmede saklamayın. Meyve ve sebzelerin uzun süre taze kalması için bir diğer tavsiyemiz ise buzdolabına değil, kapalı bir kaba koymanızdır. Böylece salınan gaz solunabilir ve salınabilir.

Meyve Ve Sebzeleri Buzdolabında Ilık Olan Kısımda Saklayın 

Sıcaklık düştüğünde, meyve ve sebzelerin aromasını ve tazeliğini korumak zorlaşır. Tadını biraz daha uzun tutmak istiyorsanız, meyve ve sebzeleri biraz daha sıcak bir buzdolabında saklayın. Buzdolabının üst rafı, buzdolabının geri kalanından daha sabit bir sıcaklıkta çalışır. Bu nedenle, artıkları saklamak için idealdir. Kapalı bir saklama kabı ve kavanoz ile buzdolabında kalanları sağlıklı bir şekilde tüketebilirsiniz.