Burun kanamasını durdurmak için doğal yöntemler

/ 26 Nisan 2019 / / yorumsuz
Burun kanamasını durdurmak için doğal yöntemler

Burun kanaması, birçok kişinin endişelenmesine sebep olan semptomlardan biridir. Ancak bilinenin aksine, burun kanamasının altında çok nadir olarak ciddi hastalıklar yatmaktadır. Buna rağmen burun kanaması sorunu söz konusu ise göz ardı edilmemeli ve mutlaka bir hekime başvurulmalıdır. Eğer altında önemli bir sorun yatmıyorsa, kan pıhtılaşmasının uzun sürdüğü yaşlı bireylerde ve çocuklarda sıkça görülen burun kanamasını birkaç yolla durdurmanız mümkündür.

Tuzlu Solisyon

1 çay kaşığı tuz ve 1 su bardağı ılık su ile hazırlayacağınız çözelti sayesinde, burun kanaması semptomunu durdurabilirsiniz. Bunun için yeteri kadar suyu ısıtıp, kaynamadan önce ateşten alın ve 1 çay kaşığı tuzu, suya ekleyin. İyice karıştırıp tuzu çözdükten sonra, uygun sıcaklığa gelen tuzlu solisyonu bir şırıngaya doldurun. Şırınga yardımıyla tuzlu suyu burun deliklerine püskürterek uygulayın. Akacak olan kalıntıları ise yumuşak bir kumaş ya da peçete ile temizleyin.

Nane İnfüzyonu

Kan pıhtılaşma sorunu nedeniyle ortaya çıkan burun kanaması semptomları nane infüzyonu tüketilerek giderilebilir. Bunun için 1 su bardağı suyu kaynatın. Üzerine 1 yemek kaşığı nane yaprağı ekleyin. Ocağın altını kısarak, infüzyonu 3 dakika boyunca kaynatmaya devam edin. Hazır hale gelen karışımı oda sıcaklığında 15 dakika boyunca bekletin. Daha sonra infüzyonu süzün ve ılık hale geldiğinde için. Bu infüzyondan bir fincan tüketerek burun kanamasını durdurabilir ve kan sağlığınızı yeniden güçlendirebilirsiniz. Ayrıca burun kanaması dursa dahi, gün içinde infüzyonu birkaç kez tüketmeniz gerekmektedir.

Elma Sirkesi
Burunda oluşan enfeksiyonların önlenmesinde oldukça etkili olan elma sirkesi, burun yüzeyinde bulunan yaraların da iyileşme hızını artıran maddeler içermektedir. Hasar alan kan damarlarının duvarını kapatmak ve burun kanamasını önlemek için 3 yemek kaşığı elma sirkesini, 2 yemek kaşığı su ile seyreltin. Elinize alacağınız bir top pamuğu karışıma batırın ve kanamanın görüldüğü burun deliğine kompres yapın. Bu şekilde 10 dakika boyunca tutun ve sonrasında burnunuzdan alın.