Böbrek Taşı Nasıl Oluşur? Böbrek Taşı Nasıl Düşer?

/ 28 Temmuz 2019 / / yorumsuz
Böbrek Taşı Nasıl Oluşur? Böbrek Taşı Nasıl Düşer?

Özellikle böbrek hastalarının kronik hastalığı haline gelen böbrek taşları, hem hayat kalitesini oldukça etkileyen hem de diyalize bir adım daha yakın hale getiren ciddi bir sorundur. Bu sorunu hafife almak ve ilerisi için adım atmamak, böbrek kaybına ve bu da doğal olarak fizyolojik rahatsızlıklara neden olabilir. Özellikle kan temizleme ve zehirli atıkları süzme gibi özellikleri bulunan ve Kalp ile Akciğerden sonra en önemli organ olarak kabul edilen böbreklerinize dikkat etmeniz, düzenli taramalar ve sağlık kontrolünden geçmektedir. Bu yazımızda, size böbrek taşlarının nasıl oluştuğuna ve çözüm yollarına değinerek taşı nasıl düşürebileceğini anlatacağız.

Böbrek Taşı Nedir? Nasıl Oluşur?

Böbrekler, sayısı böbrek kanallarına sahiptir. Bu kanallar iletimi ve mineral geçişlerini sağlar. Bu kanallarda meydana gelen mineral içerikli sert kistlere böbrek taşı denir. Böbrek taşı, idrar yolu anomalilerinden kaynaklanır. Genetik faktör ve aşırı kireçli su tüketimi gibi nedenler, böbrek kumu ve böbrek taşı oluşumunda etkilidir. Gut ve Sistinüri gibi metabolizmik hastalıklar da böbrek taşına neden olabilmektedir.

Böbrek Taşı Belirtileri

Böbrek taşına sahip insanların en büyük yakınmaları, arka bel kısmını tutarak acı çektiklerini söylemeleridir. Bu, görünen en büyük belirtidir. Yine bununla birlikte, aşırı sıvı tüketimi ve bu sıvıyı çok kısa sürede boşaltma isteği, de kum ve taş olması belirtilerindendir. Bununla birlikte, idrara neden olan herşey, potansiyel taş riskini arttırır ve bu da yakınmalara ve sızlamalar ve de özellikle sancıya neden olur.

Böbrek Taşı Nasıl Düşer?

Bulantı ve kusma ile küçük tuvalette kan görülmesi, taş olduğunun en büyük teşhisidir. Yine doktor kontrolünde yapılan test ve Röntgenler de bu teşhisi koymak için kullanılabilir. Eğer, sizde kesinleşmiş bir böbrek taşı sorunu var ise; taş kırma operasyonları tavsiye edilebilir. Özellikle lazer ile taş kırma ameliyatları sadece 4-5 (taşın büyüklüğüne ve sayısına bağlı olarak değişir) dakika sürer ve sadece birkaç saat içerisinde hasta ayakları üstüne kalkabilir ve normal yaşamına dönebilir.