Bit Nasıl Temizlenir? En Etkili Doğal Yöntemler 

/ 11 Ocak 2022 / / yorumsuz
Bit Nasıl Temizlenir? En Etkili Doğal Yöntemler 

Bit Nasıl Temizlenir? En Etkili Doğal Yöntemler 

Bit Nasıl Temizlenir? En Etkili Doğal Yöntemler Bit, saçlarda yaşayan, kişilerde kaşıntılara, saç dökülmelerine sebep olan bir böcek türüdür. Küçük bir böcek türü olduğu için saçlarınızda direkt olarak göremeyebilirsiniz. Fakat bazen saç derinizde çok sayıda bit bulunuyorsa bu görüntüyü isteseniz de engelleyemezsiniz. Özellikle ergenlik dönemindeki çocuklarda bulunan bitlerin mutlaka temizlenmesi gereklidir. Oldukça bulaşıcı olan bu saç sorununu doğal yöntemlerle çözmeniz mümkün. Bit nasıl temizlenir? En etkili doğal yöntemler sizlere listeler halinde sıraladık, bu sayede artık bit sorunundan kolaylıkla kurtulabileceksiniz.

  • Saç Boyama:Bitler cinsiyet ve yaş ayrımı fark etmeksizin her saçta yaşayabilirler. Genellikle ergenlik çağına girenlerde daha çok olurken yetişkinlerde de yok değildir. Eğer ki yetişkin bir bireyseniz ve saç boyasına alerjiniz yoksa saçlarınızı boyatmak en etkili kökten çözüm olacaktır. Bu yöntemi ebeveynlerin izni ile ergen çocuklar da uygulayabilir. Saç boyasının içinde kimyasal barındığından bit sorunu kökten çözülmüş olur.
  • Lavanta Yağı:Bitlerin en sevmediği koku lavanta kokusudur. Onların gitmesini istiyorsanız vücudunuza lavanta yağlı parfümler sıkabilir, yüzüne lavanta aromalı kremler hatta saçlarınıza lavanta aromalı saç kremleri ya da şampuanları da kullanabilirsiniz.
  • Hindistan Cevizi Yağı: Bit nasıl temizlenir? En etkili doğal yöntemlerarasında Hindistan cevizi yağı da yer alır. Saçlarınızı tutam tutam ayırdıktan sonra hindistan cevizi yağınızı bir saç boya fırçası yardımıyla saç diplerinize sürün. Bu şekilde 15 dakika bekleyip bit tarağı ile saçlarınızı tarayın. Bu yöntemle bitlerinizden kurtulabilirsiniz.
  • Sirke:Beyaz sirkeyi ve suyu bir kaba koyup homojen olana kadar karıştırın. Karışımınızı tüm saçınıza aynı boya yapar gibi sürüp 1 buçuk saat saçlarınızda bekletin. Ardından bit tarağınız ile sirkenin öldürdüğü bitleri saç derinizden uzaklaştırmak için tarayın. Son olarak şampuanlayıp saçlarını durulayın.

Bit nasıl temizlenir? En etkili doğal yöntemler arasında bu 4 madde en başta gelmektedir. Her ne kadar doğal yöntemler etkili olsa da bit sorununu yaşamak istemiyorsanız saç bakımınızı düzenli yapmalısınız. 3 güne bir duş almalı, elleriniz özellikle yağlıyken saçlarınıza dokunmamalısınız.