Bir İnsanın Uyku Düzeni Nasıl Olmalı

/ 12 Şubat 2021 / / yorumsuz
Bir İnsanın Uyku Düzeni Nasıl Olmalı

Bir İnsanın uyku düzeni nasıl olmalı insanların en çok sevdiği şeylerden bir tanesidir. Çocukluktan itibaren hepimizin erken kalkmaya mecburi olması en canımızı sıkan nedenlerden bir tanesidir. Ancak uykumuzu bir düzene de sokmamız lüzum ediyor zira iyi bir uyku sıhhat yönünden çok önceliklidir.

Uykumuzun vakitınin ne çok kısa ne de çok uzun olması gerekmektedir. Kaliteli uykuyu kendimize sağlamamız gerekmektedir. Bu yüzden alışkanlıklarımızın uyku düzenimizin önüne geçmesine izin vermemeliyiz. Bu hal olur da uyku kalitemiz düşer ya da uykusuz kalırsak çok derece zararıyla karşı karşıya kalırız.

Sağlıksız ve kötü bir uykunun üzerimizdeki tesirsine bakalım;

Sizlere kilo aldırabilir,
İyi bir uyku ilginizi toplamanıza yardımcı olur,
İyi bir uyku atletikliğinize de yardımcı olur,
İyi bir uyku sizi kalp krizi riskinden korur vb. gibi tesirsi vardır.

Bir İnsanın Uyku Düzeni Nasıl Olmalı

Bir çok insan şayet çok uyursam kilo alırım diye düşünmektedir ancak bu tahmin edilenin aksidir. Yanı uykusuzluğun kilo aldırdığı ispatlanmıştır. Kısa uyku vakitleri obezite amacıyla risk meydana getiren hallerdan bir tanesidir. Hatta şu şekilde ki uyku vakitı kısa bulunan insanların normal vakit uyuyan insanlara göre obezite riski %70ler seviyesinde daha fazladır.

İyi, güzel ve kaliteli bir uyku çektiğiniz vakit gün amacıyladeki veriminiz son derece artar. Uykusuzluk gün ortamında insanlara konsantrasyon eksikliği, algılama eksikliği gibi haller yaratabilir. Kısa uykular aynı vakitte hafızanızda alkolle aynı tesirsi vermektedir.

Uyku kalitesinin dşayetini anlatmakla bitiremeyiz ancak en öncelikli farkının gördüğünüz yerlerden bir tanesi kalp hastalığı ve felç tehlikesini arttırmasıdır. Uykusuzluk ve kalp hastalıkları arasında bağlantılar bulunmuştur bilhassa orta yaş ve üzeri insanların uyku kalitelerine daha çok ilgi etmeleri gerekmektedir.

Uykusuzluğun tesir ettiği konulardan bir tanesi de şeker hastalığıdır. Günde 6 saat aşağısında uyuyanların şeker hastalığına yakalanma riski normale göre daha fazladır.

Zihinsel sıhhat sorunlarının oluşmasındaki sebeplerden bir tanesi de yetersiz uyku ve düşük uyku kalitesidir. Dikkatli incelendiği vakit depresyondaki insanların çoğunun genel olarak uykulu oldukları gözükür zira normal vakitte uyku kaliteleri son derece düşüktür.

Aynı vakitte uyku kalitesinin bağışıklık sistemi ile de bağlantısı bulunmaktadır. Uyku vakitındeki azalmalar ya da uyku kalitesindeki düşüşler bağışıklık sistemini olumsuz yönde tesirler.