Bilgisayar Gerçekten Sağlığı Etkiler Mi?

/ 26 Ağustos 2019 / / yorumsuz
Bilgisayar Gerçekten Sağlığı Etkiler Mi?

Yirminci yüzyılın sonu bir bilgisayar patlamasıyla işaretlendi. Üçüncü binyılın başından bu yana, hızlı bir şekilde internete erişen kullanıcı sayısı artmıştır. İnternet sadece bir eğlence kaynağı değil aynı zamanda çalışabileceğimiz bir yer haline de gelmiştir. Bu durum kazanmak için pek de fena değil aslında. Şuanda çok sayıda insan bilgisayar başında çok fazla zaman harcıyor.

Bilgisayar kullanıcıları belli bir pozisyonda uzun süre oturmanın er ya da geç sırt ağrısına yol açtığının farkına varmaktadırlar. Fakat saatlerce, günlerce ve yıllarca bu pozisyonda çalışmak zorundaysanız, omurga sütununda geri dönüşü olmayan değişiklikler başlayabilir. Duruş değişiklikleri görünmeye başlar. Başın bir yönde sabit bir şekilde durması kötü bir alışkanlığa neden olabilir. Başınızı omzunuza hafifçe eğmek zor bir hal alabilir.

Burada yapılan hata, sonuçlarının çok uzun sürede tedavi edilmesi gereken egzersiz eksikliğidir. Vücudunuz hareket etmezse tembelleşmeye başlar. İçindeki birçok işlem yavaşlar, metabolizma bozulur, sindirim problemleri başlayabilir. Tabii ki gözler de acı çekmeye başlar. Bu işlem oldukça uzun sürer ve hemen sorunu belli etmez. Yükün artmasıyla miyopi ilerleyebilir.

Kuşkusuz ki bir bilgisayarı reddetmek mümkün değildir. Sonuçta bu çok faydalı olan buluş hayatımızı kolaylaştırıyor. Ancak, kendinizi fiziksel hareketsizliğin acı dolu belirtilerinden korumak için basit şeyleri yapmanız gerekmektedir.

Bilgisayarın Olumsuz Etkilerinden Kaçınmak İçin Yapılması Gerekenler

Evde ve dışarıda aktif bir yaşam tarzı sürdürmeye gayret edin. Daha fazla hareket edin ve spor yapın. Yürüyün, asansör kullanmayın merdivenleri tercih edin. Çalışırken ara sıra dikkatinizi dağıtıp toparlayın. Ayağa kalkın, basit egzersizler yapın ve tekrar devam edin. Yıllarca iyi görüş elde etmenize yardımcı olabilecek özel gözlükler temin edin. Göz doktorunuza danışarak mavi ışığın zararlı etkilerinden gözlerinizi koruyabilecek gözlük alabilirsiniz. İşlerinizin arasında kullanabileceğiniz bir spor simülatörü edinin.

İş ve dinlenme arasında geçiş yaparak kendinizi olumsuz etkilerden koruyabilirsiniz. Şimdi kendi sağlığınıza daha fazla dikkat edin. İleriki yaşlarınızda iyi ki diyerek kendinize teşekkür edeceksiniz.

Tavsiye

Doğal Makyaj Nasıl Yapılır?