Bel Soğukluğu Hastalığı Belirtileri Ve Tedavisi

/ 26 Mart 2020 / / yorumsuz
Bel Soğukluğu Hastalığı Belirtileri Ve Tedavisi

Bel soğukluğu günümüzde sıkça karşı karşıya kaldığımız hastalıklardan biridir. Bel soğukluğu hastalığı diğer bir adı ile sifiliz ya da sifilistir. Bel soğukluğunu tıbbı terim olarak duymasanız da diğer adıyla sifilis olarak geçer. Bu hastalık nedir nasıl bulaşır? Bunun cevabı cinsel yolla bulaşan bu hastalık erken tedavide kurtulma şansı oldukça yüksek fakat geç kalınmış ise hayati önem taşımakta. Ciddi ölümlere sebebiyet vermektedir. Bel soğukluğu hastalığı iç organlara da kadar ilerleyerek hastalığın ilerlemesine yol açabilmektedir. Bu açıdan bel soğukluğu olan hasta cinsel temastan uzak kalmalı ve tedavi olmalıdır.

Bel soğukluğu hastalığı cinsel yolla bulaşan bir hastalıktır. Bulaşma yollarından biri de anne ile bebek arasında olan kan bağı kordonu ile de bulaşabilmektedir. Anneden bebeğe geçen bu hastalık annenin doğum esnasında doğum kanalından da bebeğe bulaşmaktadır. Bunu uzman doktorlarınız tarafından çözülmesi gerek konulardan biri. Kan nakli yolu ile bulaşma çok nadirdir. Çünkü günümüzde tüm donörler, bel soğukluğu açısından taranmaktadır. Bel soğukluğu kimlerde görülür ve bunların belirtileri nelerdir bunları inceleyelim:

  1. Bel soğukluğu hastalığını taşıyan kişiler ile cinsel temasta bulunan insanlar. Ağır risk grubundan sayılabilir.
  2.  Bel soğukluğu hastasının Birden fazla cinsel partneri olanlar.
  3. Bel soğukluğu olan hastanın Korunmasız cinsel ilişkide bulunması.
  4. Bel soğukluğu hastasının Sifilis lezyonlarına dokunan kişiler,
  5. Başka cinsel yolla bulaşan hastalığı olan kişiler.

Cinsel yol ile bulaşan bu hastalığın bir de belirtileri vardır. Bu belirtileri taşıdığınızı düşünüyorsanız hemen bir doktora danışmalısınız. Be kadar erken müdahale edilirse sizin için o kadar iyi olur. Genellikle cinsel temasla bulaştığından genital bölgede çıkar, ancak rektal bölgede, anüste, dilde, ağızda, dudakta, vücudun her yerinde görülebilir. Kasık bölgesi ve genital bölgede siğiller şeklinde, erkekler için Penis ucundan gelen beyaz, sarı, yeşil renkli yoğun kıvamlı akıntı Makat bölgesinde kaşıntı, akıntı veya kan gelmesi, Testislerde şişme ve ağrı, Makat bölgesinde yara enfeksiyonları gibi belirtileri olabilir.