Bel Fıtığı Olmamak İçin Yapılması Gerekenler Nelerdir?

/ 18 Nisan 2020 / / yorumsuz
Bel Fıtığı Olmamak İçin Yapılması Gerekenler Nelerdir?

Bel insan vücudunun en hassas bölgelerinden biridir. Bu konuda ne kadar dikkatli olursanız sizin için o kadar iyi bel fıtığı ameliyatları oldukça riskli ve zor süreçlerdir. Bu açıdan dikkatli olmak sağlıklı bir hayat sürmek isteyenler bel sağlığına dikkat etmeleri gerekmektedir. Bel sağlığını korumak için nelere dikkat etmek gerekmektedir:

  • Her neye bakıyorsanız cisim ve objeye vücut cephesi tam olarak 180 derece kesinlikle çevirmemeli. Baş, boyun ve gövde aynı şekilde üstünde olacak şekilde dönülmeli.
  • Uzun süre ayakta durulmamalı ve aynı pozisyonda kalmamaya özen gösteriniz. Oturma ve ayakta kalma süresinin 50 dakikayı geçmesin bu konuda özen gösterilmelidir. 50 dakika ayakta kalıyorsanız şayet 5 dakika kadar oturulmalı, 50 dakika oturulmuşsa 5 dakika kadar ayakta olmaya dikkat edelim.
  • Oturulduğunda bel boşluğuna dikkat ediniz, yani bel kavisini destekleyen bir yastık alarak arkanıza bunu alışkanlık halinde devam ettirmelisiniz.
  • Ev işleri yaparken çok fazla eğilecek işler yerle olan işlerde, yere eğilerek değil çömelerek yapılmasına dikkat edelim.
  • Sert bir yatak da değil de yaylı ortopedik yatak kullanılmalıdır.
  • Yatarken dikkat edilmesi gereken konular vardır bunlar: önce yatağın kenarına gelip oturulmalıdır, daha sonra ise Kollardan destek alarak önce yan yatılmalı, sonra sırt üstü çevrilmelidir. Yataktan kalkmak isteyen kişi, önce yan yatıp kollardan destek alarak oturulmalı sonra ayağa kalkmalı.
  • Bel bölgesini soğuk tutmalı terli kalmaktan, yel ve rüzgar dan engellenmeli. Klima veya soğuk olan yerden kaçınılmamalıdır.

Yukarıda bahsetmiş olduğumuz konularda dikkatli olmalısınız bel sağlığınız koruyarak bel fıtığı riskinizi ortadan kaldırmış olacaksınız.