Bel Fıtığı Olan Kişilerin Dikkat Edilmesi Gereken Konular

/ 26 Ekim 2020 / / yorumsuz
Bel Fıtığı Olan Kişilerin Dikkat Edilmesi Gereken Konular

 

Bel fıtığı hastalarının ameliyat sonrası 6 ay ve 1 yıl arasında çok dikkat etmeleri gerekmektedir. Bazı insanlar ameliyat sonrası hemen ayağa kalkıp çok sağlıklı bir şekilde hayatlarına devam edeceklerini sanırlar fakat bel fıtığı ameliyatı riskli olması yanında çok dikkatli olunması gereken bir konudur. Ameliyat sonrası hasar çok daha tehlikeli durumlara yol açabilir. Bu açıdan dikkatli olunması gerekiyor. Bel fıtığı ameliyatları sonrası yapılması gerekenleri sıralayalım:

 

  • Beş fıtığı olan kişi ameliyatın ardından hastalar ameliyathanede bir süre dinlendirildikten sonra servisteki yatağına alınmaktalar. Bu konuda

şikayet etmemeleri gerekmektedir.

  • Hasta kişide ameliyattan sonra bel bölgesinde ağrı ve yanma olması normaldir. Bu konuda endişelenmeyin.
  • Hasta olan ameliyat sonrası oluşan ağrıları gidermek amaçlı gerekli tedavi doktor tarafından yapılacaktır. Kendi kafanıza göre ağrı kesiciler uygulamayınız.
  • Bel fıtığı ameliyattan sonra hasta kişi kesinlikle ilk 6 saat yemek ve su içmek, gibi ihtiyaçlarını almaması gerekiyor, neden derseniz genel anestezi alındığından dolayı sakıncalıdır.
  • Bel fıtığı olan hasta ameliyattan 6 saat sonra yumuşak gıdalar yani sulu yemekler ile beslenmeye devam edebilir. Hastaya doktorunun söylediği şekilde sağ ve sol yana dönülebilir. Yemek yerken kesinlikle sağ veya sol yana dönerek yiyemez yasak.
  • Bel fıtığı olan kişi ameliyattan sonra yatak tam düz pozisyonda olacak şeklide ve lavabo ihtiyacını bez yardımı ile yapması gerekiyor.
  • Bel fıtığı ameliyatın 1. gününde yara kontrol edilerek su geçirmez bir pansuman ile yapılarak duş alınabilir.
  • Bel fıtığı ameliyatının sonrasında yemekler otur pozisyonda tüketilmeli ve gün içinde 3 defa 5 dakikalık gezinmeli.

 

Yukarıda bahsetmiş olduğumuz bel fıtığı ameliyatından sonra dikkat edilmesi gereken konulara değindik inceleyebilirsiniz