Bebeklere Ne Zaman Pekmez Verilir?

/ 31 Temmuz 2019 / / yorumsuz
Bebeklere Ne Zaman Pekmez Verilir?

Bebekler, doğdukları günden itibaren altı aylık olana kadar sadece anne sütünden beslenmelidir. Bebeklerin ihtiyacı olan tüm besinler anne sütünde mevcuttur. Ancak altıncı aydan sonra anne sütünün yeterli gelmemesi sebebiyle bebeğe ek gıda verilmeye başlanır. Ek gıdaların seçimi çok önemlidir. Bu zamanda bebeğin rahat hazmedebileceği, alerji riskinin olmadığı, basit yiyeceklerle beslenmesi gerekir. Anne sütünden sonra bebeğe ağır gelmeyecek, hafif bir ek gıdaya geçişi olacak besinler verilmelidir. Meyve-sebze püreleri, meyve suları buna uygun olur. Sekizinci aydan sonra bebeğe sebze çorbaları verilebilir.

Çok önemli olarak bebeklere bir yaşından önce verilmemesi gereken besinler de vardır. Bunların başında bal gelir. Bebeğin bağışıklık sistemi tam gelişmediği için bal alerji yapabilir, bebeği zehirleyebilir.

Bir yaşından önceki bebeklere bal yerine pekmez verilebilir. Pekmez; besleyici, çok faydalı ve eneji veren bir besin maddesidir. Pekmez istenilen şekilde örneğin yoğurtla karıştırılarak az miktarda bebeğe yedirilmelidir. Pekmezin çok verilmesi de iyi değildir. Günde en fazla bir iki tatlı kaşığı yedirilmelidir. Bebeklere altıncı aydan sonra kansızlığa karşı önemli, demir bakımından zengin olan pekmez yedirilebilir.

Bebeklere Verilen Pekmezin Faydaları

Demir, alyuvarların yapımı için büyük önem taşır. Demir yetersizliği ise kansızlık yapar. Pekmez, demir yönünden zengindir bu sayede kan yapar. Pekmez, sade bir şekilde ya da istenilen bir şekilde bebeğin öğününe konabilir. Pekmezin alerji yapma olasılığı çok düşüktür ve de bebeğin bünyesine zararı dokunmaz.

Pekmezdeki demir, kalsiyum mineralleri, potasyum, magnezyum mineralleri, bebeğin bu maddelere karşı olan ihtiyaçlarını karşılayacaktır. Ayrıca bebek; B1, B2, B3 vitaminlerini de pekmezden alabilir.

Bebeklere Altıncı Aydan Önce Pekmez Verilmemelidir

Bebeklere altı aylık olmadan önce pekmez verilmesi sağlık sorunlarına yol açabilir. Bebeğin sindirim sisteminin daha tam olarak gelişmemesi yüzünden sindirim sisteminde ve bağırsaklarında sorun çıkabilir. Ayrıca bu dönemde anne sütüyle beslenmesi gereken bebek, daha tatlı olan bir besinin tadını alması yüzünden sütü bırakabilir. Bu sebepler yüzünden bebeğin beslenmesinde altıncı aydan önce pekmez verilmesi doğru olmayacaktır. Ancak çocuk doktoruna danışılmasıyla da altıncı veya yedinci aydan itibaren bebeğe pekmez yedirilebilir.