Bebeklerde Yürümeye Başlama Zamanı

/ 23 Kasım 2021 / / yorumsuz
Bebeklerde Yürümeye Başlama Zamanı

Bebeklerde Yürümeye Başlama Zamanı

Bebeklerde Yürümeye Başlama Zamanı Bebekler anne ve babaları için çok önemli varlıklardır. Onların varlığı bile ev içerisindeki mutluluğun artmasına sebep olur. Bir bebek doğduğu zaman öğrenmeye ve kendini geliştirmeye başlar. Hatta bebekler anne karnında bile bazı şeyleri öğrenerek gelirler. Bu öğrenme işleminden birisi de anne ve babanın sesini tanımasıdır. Anne ve babaların merak ettikleri bir konu da bebeklerde yürümeye başlama zamanı olmuştur.

Bebekler içgüdülerinin de desteği ile birçok şeyi çok çabuk kavrarlar. Bir bebeğin öğrenmesi gereken kavramlardan bazıları gece ve gündüz ayrımı, gibi durumlardır. Bebeklerde ay ay fiziksel olarak gelişim gösterirler. Örneğin fiziksel olarak bir eşyayı tutma ya da emekleme gibi fiziksel aktiviteler zaman içinde gelişir.

Bebeklerde Yürümeye Başlamadan Emekleme Dönemi 

Bebeklerde yürümeye başlama zamanı konusuna gelmeden önce fiziksel olarak bir eşyayı tutma ve ayaklarını kavrama gibi motor becerileri gelişmeye başlar. Bu motor becerileri ilerleyen yaşamı boyunca ona eşlik edecektir. Birçok şeyin temelini insanoğlu bebeklik çağında atar. Bu yüzden ne şekilde öğrendiği çok önemlidir.

Bebekler öncelikle  eşya kavramı başardıktan sonra sıra emeklemeye gelir. Emekleme çabaları ise zor bir süreçtir. Kafanın yukarıda ve sabit tutulması da önemli bir egzersizdir. Emekleyene başlayan çoğu bebek bu faaliyeti öncelikli olarak geri geri yapar. Bu geri geri emekleme daha kolaydır. Çünkü bebek kendini iterek geri gider. Anne ve babaların sabırlı olarak ileri emeklemesini beklemeleri gerekir. Bu endişe edilecek bir durum değildir.

Bebeklerde Yürümeye Başlamadan Önce Sıralama Dönemi

Bebekler emeklemeyi başardıklarından sonra bir müddet sağa sola bu şekilde giderler. Ta ki sıkılıp ayağa kalkmak isteyene kadardır. Bir an evvel çevreyi keşfetmeye başlamaları lazımdır. Karıştırılacak çekmeceler onu beklemektedir. Emekleme döneminin sonunda artık bebek bir eşyaya tutunarak kendini yukarı doğru çekmeye başlar. Bu genellikte koltuklara tutunarak kalkma hareketi ile başlar. Bu aşamada kolay bir şekilde ayağa kalkabilir ancak adım atmak ise bir miktar sabır gerektirir.

Bebekler aslında yetişkin insanlardan daha çok hareket eder ve daha çok azimlidir. Düşüp düşüp yılmadan sıkılmadan tekrar ayağa kalkarlar. Bu yüzden bebeklerden öğrenilecek çok şey vardır. Ayağa kalkan bebekleri teşvik amacıyla ebeveynler koltuğun diğer bir köşesine bebeğin sevdiği bir objeyi koyarak dikkatlerini çekebilirler. Zaman içinde ise sıralama işlemi bitecek ve bebek artık tutunarak da olsa yürümeyi başaracaktır.

Bebeklerde Yürümeye Başlama Zamanı Hangi Ayları Kapsar?

Bebeklerde yürümeye başlama zamanı emekleme sonuna denk geldiği gibi bazı bebekler de emekleme işlemini atlayarak direkt yürüme aktivitesini yapmaya çalışması ile başlar. Sıralama diye tabir edilen bu faaliyet ise yaklaşık olarak dokuzuncu ayın girmesi ile yapılan bir harekettir. Her bebeğin gelişimi birbirinden farklıdır. Bunu göz önüne alarak bir değerlendirme yapmak daha doğru bir davranış olacaktır.