Bebeklerde Saç Dökülmesine Ne İyi Gelir? 

/ 11 Ocak 2022 / / yorumsuz
Bebeklerde Saç Dökülmesine Ne İyi Gelir? 

Bebeklerde Saç Dökülmesine Ne İyi Gelir? 

Bebeklerde Saç Dökülmesine Ne İyi Gelir? Yetişkinlerde ortaya çıkan saç dökülme problemleri normal görülse de bebek ve çocuklarda bebeklerde saç dökülmesine ne iyi gelir nedenlerinin bilinmesinde yarar vardır. Bebeklerde bazı sağlık sorunlarından  dolayı yaşanmaktadır. Çocukların fazla saç dökülme sorunu varsa mutlaka nedenleri belirlenmeli ve uzmana danışmakta fayda vardır. Saç dökülme nedenleri belirlendikten sonra mutlaka tedavi yollarına başvurulmalıdır.

Çocuklarda Saç Dökülme Nedenleri Nelerdir?

Genelde çocuklarda vitamin eksikliği dolayısı ile saç dökülme sorunları görülmektedir Çocuklarda saç dökülmesi ciddiye alınması gereken bir sorundur. Çocukların yanlış beslenmesi demir eksikliği güneşten yararlanmaması sonucu saç dökülme problemleri görülmektedir. Genelde saç dökülme nedenleri şu nedenle yaşanmaktadır.

  • Yetersiz beslenme
  • Kalıtsal nedenler
  • Saçkıran(alopesiAreata)
  • Saç koparma alışkanlığı
  • Aynı pozisyonda yatma
  • Yüksek ateş
  • Troit hastalığı
  • Mantar rahatsızlığı

Çocuklarda Saç Dökülmesine Ne İyi Gelir?

Çocuklarda saç dökülmesi problemine göre tedaviye başlanır. Vitamin eksikliğine karşı D vitamini ve güneşe çıkma, etkili tedavi yöntemleri arasında yer alır. Ancak, strese dayalı saç dökülmesi yaşanıyorsa uzman bir doktor ile görüşülmeli, stresi ortaya çıkartan faktörler ortadan kaldırılmalıdır. Bazen de çocukların bakım ve temizliğinde kullanılan ürün içerikleri sağlığını olumsuz yönde etkiler.

Özellikle saç dökülmesi, kepeklenme ve pul pul dökülme gibi problemler yanlış şampuan ve sabun kullanımı sonucu ortaya çıkar. Bu nedenle çocuklar için özel olarak tasarlanan ürünler kullanılmalıdır. Çocukların saçlarını hassasiyetle temizleyen, herhangi bir zararlı ve alerjen madde içermeyen özel şampuanlar tercih edilmelidir.

Bebeklerde Saç Dökülmesi Nedenleri Nelerdir?

Sıklıkla rastlanılabilen sorunlardan biri olan bebeklerde saç dökülmesine ne iyi gelirsebepleri neler diye annelerin endişelendiği durumlardan biridir. Bazı aylarda bebeklerde yoğun olarak görülen saç dökülmesi bebeklerin sürekli aynı tarafa yatırılması nedeni ile görülebilir. Diğer durumda anne sütünün yetersiz olması nedeni ile bebeğin yeterli derece de beslenmemesinden kaynaklanabilir.

Hormonsal nedenlerden de kaynaklanan saç dökülmesi bebeklerde kelleşme sorununa neden olabilir. Bebeğin büyüme döneminde genellikle sorunlar ortadan kalkar. Bebeğin yanlış kullanılan ürünlerden dolayı saçlarının döküldüğü görülebilir. Hassa olan saç yapılarına göre bebek şampuanları kullanmak gerekir. Bebeklerde 0-6 aya göre uygun şampuan seçimleri yapılmalıdır.

Yenidoğan Bebeklerde Saç Dökülmesi Normal Mi?

Büyükten küçüğe bir sorun olan saç dökülmesinde bebeklerde saç dökülmesi görülebilir. Yeni doğan bebeklerde saç dökülmesine ne iyi gelir? Genelde 0-6 aylarda yaşanan durum yatmaya bağlı olarak ortaya çıkabilir. Başını koyduğu tarafta saç dökülmesi sık yaşanan durumlardan biridir. Bebeğinizin bu dönemde dökülen saçlarının yerine ileri de daha gür saçlar çıkacaktır. Bebeklik döneminde ortaya çıkan bebeklerde kellik sorunları ve seyrek saçlar ebeveynlerin endişelenmelerine neden olurken bebeklerde saç dökülmesine ne iyi gelir sorusunun cevabını aileler uzmanlardan bilgi alarak gereken yardımı almalı ve dökülme nedenlerini tespit ederek tedavi yollarına başvurmalıdırlar.