Bebeklerde Pişik Neden Oluşur?

/ 13 Nisan 2022 / / yorumsuz
Bebeklerde Pişik Neden Oluşur?

Bebeklerde Pişik Neden Oluşur?

Bebeklerde Pişik Neden Oluşur? Bebeklerin dünyaya gözlerini açmalarından itibaren anneler bebeklerini sağlık sorunları başta olmak üzere korumak ve iyi bakmak için çaba gösterirler. Bu anlamda bebeği yeni doğan anneler tarafından internet arama motorlarında sıklıkla sorusu araştırılıyor. Bebelerin sağlığına ve beslenmesine dikkat eden annelerin mutlaka temizlik konusunda da hassasiyetli davranmaları gerekir. Ancak anne ne kadar temizliğine önem verirse versin hiç beklemediği bir zamanda pişik durumu ile karşı karşıya kalabilir. Bebeklerdepişik durumları annelerin karşılaştığı en zordurumlar arasında yer alır.

Bebeklerde Pişiğe Neden Olan Faktörler

Bebeklerin sağlığı ne kadar iyi olursa şüphesiz annelerde o kadar mutlu olurlar. Bebeklerde en çok karşılaşılan sağlık problemlerinin başında pişik gelir. Pişik durumları bebeklerde genellikle kalça, uyluk ve genital bölgelerde görülür. Bunun yanı sıra zaman zaman boyun, koltuk altı ve eklemlerde de pişik durumları yaşanabilir. Yumuşak döküntü halinde olan pişikler birçok farklı nedene bağlı olarak ortaya çıkabilirler.

Bebeklerin pişik olmasında genellikle kullanılan bebek bezi ve ıslak mendil, banyo sonrasında bebeğin vücudunun yeterli oranlarda kurutulmaması, bazı bebeklerde ishal durumları sonrasında katı gıda tüketimine geçilmesi, hastalık nedeni ile kullanılan antibiyotiğin mantar oluşumuna izin vermesi ile birlikte pişik kaçınılmaz hale gelir. Pişik durumları çok ciddi bir sağlık problemi olmasa da ilerlememesi için mutlaka önlemi alınmalıdır.

Pişik Yapan Yiyecekler Nelerdir?

Bebeklerde pişik neden oluşur sorusunda genellikle temizlik ürünleri ön planda tutulmuş olsa da tüketilen besinler de büyükönem taşır. Bebekler tüketmiş oldukları bazı besinlere veya annenin tükettiği bazı gıdalara karşı çeşitli alerjik reaksiyonlar gösterebilirler. Bu anlamda özellikle anne sütünden katı gıdaya geçiş döneminde pişik durumları sıklıkla görülür. Bebeğin katı gıdaya geçiş döneminde pişik olmaması için asitli, baharatlı, acı, inek sütü, bal, yumurta, ceviz, fındık, fıstık, çilek, kakao, kivi, portakal gibi besinlerden uzak durmaları önerilir. Ayrıca ek gıdaya geçiş döneminde uzman bir hekimden yardım almak, faydalı olacaktır.

Pişik Nasıl Geçer?

Anneler sorularının yanı sıra yaşamış oldukları pişik döneminde ne yapmaları gerektiği konusunda da endişelenirler. Bu anlamda öncelikle pişiğin yaşanmaması için mutlaka hijyene önem verilmelidir. Pişik olan bölgenin günlük olarak temizlenmesi, iyice temizlenen ve kuruyan bölgeye merhem ve losyon uygulanması pişiği hafifletecektir. Ayrıca bebeğin cilt yapısına uygun krem kullanmak önem taşıdığından, pişik durumlarında hekime başvurmakta fayda vardır. Hekimin vereceği ilaçlar düzenli bir şekilde kullanılmalı ve uygulanmalıdır.