Bebeklerde pişiğe bitkisel çözüm.

/ 29 Nisan 2019 / / yorumsuz
Bebeklerde pişiğe bitkisel çözüm.

Bebeklerin cildi çok hassas ve yumuşaktır. Bu nedenle de özellikle bebek bezinden hemen tahriş olan ciltte pişik çok sık görülmektedir. Popo kısmında derinin idrar ile teması nedeniyle tahrişe sebep olan bebeklerde pişik sorunu bebek için çok rahatsız edicidir.  Bebeğin sık dışkılamasından sonra altının hemen temizlenmemesi ve bazı bebek bezleri de bu soruna neden olmaktadır. Pamuklu bebek bezleri bebeklerde pişik sorununu engelleyen bir önlem olarak kesinlikle önemsenmelidir.

Bebeklerde Pişik Oluşumunun Nedenleri
Pişik yaşayan bebekler; kaşınma, batma ve yanma hissi ile sürekli ağlamaktadır. Kötü hijyen ortamı, bebeğin altının sık değiştirilmemesi, sentetik bebek bezlerinin kullanımı, ishal, idrar yolu enfeksiyonu, nemli ve sıcak havalar ile bebeğin dış çıkarma dönemi gibi faktörler bebeklerde pişik sorununun ana sebepleridir.

Başlıca Önlemler Nelerdir?
Bebeklerde pişik sorununun yaşanmaması için bezin kapladığı alanın temiz, kuru ve serin tutulması önemlidir. Bebeğin bezi sıklıkla değiştirilmelidir. Bebeğin altını mutlaka havalandırmak ve bebeğin bezinin çok sıkı bağlanmamasına dikkat etmekte gereklidir. Kullanılan temizleme mendillerinin alkolsüz ve yumuşak dokulu olmasına özen göstermek bebeklerde pişik nedenlerini önleyebilmektedir.

Bitkisel Çözümler Nelerdir?
Bebeklerde pişik için en etkili yöntem saf zeytinyağı ile bölgeye masaj yapmaktır. Kızaran ve tahriş olan yere ayrıca kantaron yağı da sürülebilirken yumurta akının sürülmesi de cildi rahatlatmaktadır. Ancak iyice kuruduktan sonra bebek bezinin bağlanması daha doğru olmaktadır. Saf vazelin ile de bebeklerde pişik sorunu için bebeği rahatlatıcı bir önlem alınabilirken bitkisel çözüm önerileri arasında en çok kullanılan yöntemlerdendir.