Bebeklerde ek gıda takviyesi

/ 20 Şubat 2020 / / yorumsuz
Bebeklerde ek gıda takviyesi

İlk 6 ay sadece anne sütü ile  beslenen bebeklerin ek gıdaya geçişleri biraz zorlu olabilir. Bu yüzden  bebeği zorlamadan yavaş ve zora sokmayacak şekilde olmalıdır. Bir besin grubunu sevmediyse bir hafta ara verilerek tekrar denenebilir , böylelikle bebeğin değişen  ve gelişen damak zevkini gözlemlemiş oluruz . EK gıda saati  bebeğin aç olduğu saate denk getirilmeli, önceleri  bir iki çay kaşığı ile başlanmalı Bebeklerde ek gıda takviyesi uygularken dikkat edilmesi gereken unsur besinlerin bebek de oluşturabileceği alerjik etkilerin dikkatlice gözlenmesidir.

Her bebeğin farklı besinlere reaksiyonları  olabilir ,bunun için ek gıda verilecek bezinden bir öğün verilerek  1 veya bir kaç gün beklenmelidir .Ek gıdaya başlamasından  itibaren bebeklerde  kabızlık problemi olma olasılığı yüksektir. Bebek için en ideal ek gıda takviyesi sebze çorbaları püreleri ilk günlerde 2 veya 3 kaşık denenmeli her gün biraz daha arttırılarak devam edilmeli.

Seçilen sebzeler suda haşlandıktan sonra rondodan veya süzgeçten geçirilerek verilmeli.

Yine püre formunda bebeğe verilecek olan meyve grupları da aynı işlemden geçirilmeli ; bunlar verilirken suna dikkat etmek gerekiyor az miktarda verilip alerji ve kabızlık reaksiyonları  etki ediyor mu gözlenmeli.
Genellikle çilek ve kivi alerjenlik açısından  yüksek meyvelerdir. Örneğin elma armut şeftali kayısı havuç muz mandalina meyvelerini gönül rahatlığıyla verebilirsiniz .

   Bebeğiniz gece uyandığında anne sütü yada doktorunuzun önerdiği  devam sütü verebilirsiniz . Bu dönemde bebekler % 50 anne sütü veya devam sütü % 50 ek gıda şeklinde verilmeli.Ek gıda besinlerinde  tuz ve şeker kesinlikle kullanılmamalı 1 yaşına kadar .Ek gıdaya başlarken ilk olarak öğle öğünü tercih edilmeli . Şayet bebeğiniz besinleri almayı reddediyorsa henüz hazır değildir ek gıda  beyinlerini bir hafta sonra tekrar denenmeli.