Bebeklerde Egzama ve Nedenleri

/ 17 Temmuz 2019 / 50 / yorumsuz
Bebeklerde Egzama ve Nedenleri

Egzama her yaşta yaşanabilecek bir cilt hastalığıdır. Bebeklik çağında görülen türü ise en çok atopik dermatit adıyla da bilinen alerjik egzamadır. Daha çok katı gıdalarla beslenmeye başlayan bebeklerde görülürken yenidoğan bebeklerde de görülme olasılığı vardır. Bebeklerde egzama kızarıklık, deride kabarma, deride sulanma, kaşıntı ve kuru deri şeklinde kendini gösterebilir. Ve yaralar kanayabilir. Anne sütü yerine inek sütü tüketen bebeklerde egzama olma olasılığı daha fazladır. Ayrıca annenin yediği besinlerde bebeklerde egzamaya sebep olabilir. Parfüm, deterjan gibi maddelerde neden olabilir.

Egzama Tedavisi

Bebeklerde egzama tedavisi için öncelikle doktora başvurularak neden olan besinlerin ve şartların tespiti yapılmalıdır. Daha sonra bebeğin haftada bir kaç kez yıkanması önerilmektedir. Bebeklerin kıyafetlerinin yıkandığı deterjanların iyi olması ve cildi tahriş etmemesine ve kurutmamasına dikkat edilmelidir. Bebekken egzama geçiren çocuklarda ileriki yaşlarda astım rahatsızlığı görülebilir. Bebeğinizin rahatsızlığı hafif kaşıntı şeklinde oluyorsa nemlendirici krem ve losyonlarla tedavi edilebilmektedir.

Egzaması Olan Bebekte Egzamayı Artıran Faktörler

Kuru Cilt: Bebeğinizin cildinin kuru olması egzama olan bölgelerin daha çok kaşınmasına neden olmaktadır.

Tahriş Ediciler: Yün giysiler, sabunlar, deterjanlar egzamayı daha da artırabilir.

Sıcak ve Terleme: Sıcaklık ve terleme egzamalı bölgelerin kaşınmasına sebep olabilir.

Alerji: Bazı gıda maddeleri egzamayı artırmaktadır. Yumurta, inek sütü ve fıstık vs.

Egzama İçin Evde Yapılabilecekler

​​​​Bebeklerde kaşıntıyı engellemek için bebeklerin tırnaklarını kesmelisiniz. Ayrıca bebek eldiveni giydirmelisiniz. Bebeğinize giydirdiğiniz kıyafetlerin çok sıkı olmamasına dikkat edin. Ayrıca pamuklu kıyafetler giydirin ve yeni aldığınız kıyafetleri giydirmeden önce mutlaka yıkayın. Bebeğinize çok kat giydirmeyin. Bebeğinizin terlemesine engel olun. Bebeğinize nemlendiriciyi vücudu ıslakken sürün.

Egzama İçin Evde Uygulanabilecek Tedavi Yöntemleri

Hindistan Cevizi Yağı: Hindistan cevizi içerisinde egzamayı iyileştirecek doymuş yağ vardır. Bebeğinize pamuk yardımı ile sabah akşam sürebilirsiniz. Bebeğin kaşımaması için üzerini bir bezle kapatabilirsiniz. İyileşmeyi hızlandırmak için gece boyunca bekletmelisiniz.

Yulaf Ezmesi: Bebeğinize yulaf banyosu yaptırabilirsiniz. Küveti ılık suyla doldurun içine yulafı atın ve süt gibi olana kadar bekletin. Bebeğinizi 10-15 dakika bu suda bekletip durulayın. Sonrada vücuduna nemlendirici sürün.

Aloe Vera: Bebeğinize egzama için aloe vera kullanılabilirsiniz. Egzama cildi kaşıntı ve kırmızı noktalar halinde iltihap oluşturabilir. Aloe Veranın içindeki yağ asitleri ve cildi besler ve yaraları iyileştirir.