Bebeklerde Doğum Lekesi Neden Olur?

/ 12 Ocak 2022 / / yorumsuz
Bebeklerde Doğum Lekesi Neden Olur?

Bebeklerde Doğum Lekesi Neden Olur?

Bebeklerde Doğum Lekesi Neden Olur? Doğum lekesi bebeklikten itibaren vücutta görülen bir renk değişikliğidir. Bu lekeler zararsızdır. Doğum lekelerinin bir kısmı zamanla kaybolurken bazıları da kalıcıdır. Bebeklerde doğum lekesinin neden oluştuğuna ilişkin halk arasında pek çok yanlış inanış vardır. İnsanlara bebeklerde doğum lekesi neden olur sorusu sorulduğunda onlar hamileyken tüketilen yiyecekler ya da annenin aşırı aşermeleri cevabını verirler. Doğum lekeleri hamilelerin yaptıkları davranışlardan dolayı oluşmaz. Doğum lekelerinin neden oluştuğu tam olarak bilinmez. Bebeklerde meydana gelen doğum lekelerinin bazıları genetik kaynaklı iken bazıları değildir.

Doğum Lekelerinin Türleri 

Doğum lekeleri vasküler doğum lekeleri ve pigmente doğum lekeleri olarak ikiye ayrılır. Bebeklerde doğum lekesi neden olursorusuna net bir cevap verilemese de türleri kesin bir şekilde bilinir. Vasküler doğum lekeleri kan damarları ile ilgili bir doğum lekesi çeşididir. Bu lekeler genellikle kırmızı renklidir.  Ağrısız ve zararsızdır. En çok yüzde, kafa derisinde, sırtta ve göğüste görülür. Bu tür doğum lekeleri genellikle çocuklar 9 ile 10 yaşına geldiklerinde ortadan kaybolur. Fakat yine de ciltte hafif bir renk değişikliği ya da buruşukluk kalabilir. Pigmente doğum lekeleri ise doğumda mevcut olan cilt lekeleridir. Derinin kendi rengi sağlayan pigmentlerin belli bir bölgede toplanması sebebiyle ortaya çıkabilir.

Doğum Lekeleri Nedeniyle Ortaya Çıkabilecek Olan Komplikasyonlar Nelerdir?

Pigmente doğum lekeleri cilt kanseri riskini arttırabiliyor. Lekenin renginde veya dokusunda bir değişim olması dikkate alınmalı ve doktor kontrolüne gidilmelidir. Doğuştan gelen bir doğum lekesinde ağrı, kanama, kaşıntı, iltihaplanma durumları görülebilir. Bu durumlarla karşılaşıldığında mutlaka bir doktora başvurulmalıdır.

Doğum Lekesi Tedavi Yöntemleri

Vasküler doğum lekeleri genellikle zamanla kaybolur. O yüzden tedavi gerektirmez. Fakat diğer doğum lekelerinin bazı tedavi yöntemleri vardır. Bebeklerde doğum lekesi neden olur bilinmez ama tedavi yöntemleri bellidir. Lazer tedavisi şarap lekesini yok edebilir ya da önemli oranda lekeyi azaltabilir. Bu tedavi yöntemi dermatolog veya cerrah tarafından yapılır. Birkaç seansta tamamlanır. Kalıcı sonuçlara ulaşılır.

Beta-Blokerlar bir diğer tedavi çeşididir. Ağız yoluyla ilaç alınır. Lekelerin boyutunu küçültmek veya görünümünü güzelleştirmek için kullanılır. Kortikosteroidler de ağız yoluyla alınan ilaçlardır. Kan damarlarını daraltır ve doğum lekelerinin görünümünü iyileştirir. Çok büyük boyuttaki lekeler için de cerrahi operasyon yöntemi uygulanır.