Bebeklerde AFT Nedir? Nasıl Tedavi Edilir?

/ 22 Kasım 2021 / / yorumsuz
Bebeklerde AFT Nedir? Nasıl Tedavi Edilir?

Bebeklerde AFT Nedir? Nasıl Tedavi Edilir?

Bebeklerde aft nedir? Nasıl tedavi edilir? soruları birçok annenin merak ettiği konular arasında yer alır. Yaygın olarak “ağız yaraları” olarak adlandırılan aftöz ülserler, ağız mukozasının herhangi bir yerinde oluşabilen ve boyutları değişkenlik gösteren lezyonlardır. Tipik olarak, bu yaralar diş etlerinde, dilin üst kısmında ve yanaklarda/dudaklarda sarı, beyaz veya gri renkte olabilen yaralar kaynaklanır. Etrafında kırmızımsı bir renk tonu var. Sebep oldukları acı ve hassasiyet sebebiyle yemek yemeyi ve hatta gülümsemeyi engelleyebilirler.

Genellikle 1 ila 2 hafta arasında kendi kendine geçse de iyileşmeyi hızlandırdığı için yaşam standardını düşürdüğü için uzman yardımı katılımı önemlidir. Özellikle bebeklerde  AFT beslenme problemlerine niçin olabilir ve bu yüzden bağışıklık sistemini zayıflatabilirler. Bu nedenle, fark ettiğiniz anda bir doktora görünmeniz önemlidir.

Bebeklerde AFT Emareleri?

Aftlar, günler içinde ortaya çıkan ve hızla büyüyen yaralardır. Bebeklerde aft nedir? Nasıl tedavi edilir?  Ağız astarının herhangi bir yerinde gelişebilir ve göremediğiniz bir bölgede meydana gelirse, çocuğunuzun ağzında apse olduğunu ayrım etmeniz birazcık zaman alabilir. Bu durumda bebek emzirmekte zorlanacak ve ağrı hissedecektir. Bu nedenle, ağız yaralarını erken dönemde tespit edebilmeniz için bebeğinizin hareketlerini gözlemlemeniz son aşama önemlidir. Eğer bebeğiniz;

  • Bebek anoreksik ise, emzirmek istemiyorsa, emzirmekte zorlanıyorsa, yemek yemekten kaçınıyorsa,
  • Bebek beslenirken morali bozuksa,
  • Genel huzursuzluk varsa,
  • Bebek fazlaca tükürük üretiyorsa ve hafif ateşi var, ağız yaraları olmuş olabilir.

Bebeklerde AFT Nedenleri Nelerdir? 

AFT’ler toplumun büyük bir bölümünü etkiler; Genetik, immünolojik, mikrobiyolojik ve hematolojik nedenlerle ortaya çıkabilir. Yetişkinlerde görülen aftların büyük bir kısmı stres, sigara, vitamin eksiklikleri, bağışıklık sisteminin zayıfladığı hastalık dönemleri ve alerjilerden kaynaklanmaktadır. Bebeklerde aft nedir? Nasıl tedavi edilir?Neden olur gibi soruların cevapları da şu şekildedir;

Bebeklerde aft nedir? Nasıl tedavi edilir?
Bebeklerde aft nedir? Nasıl tedavi edilir?

Yetersiz Beslenme: 

Bebeklerin ve çocukların bağışıklık sistemi yetişkinlerinki kadar iyi gelişmemiştir. Bu nedenle başta aftlar olmak üzere çeşitli sağlık sorunlarına yol açabilen bağışıklık sistemini olumsuz etkileyebilecek birçok faktör vardır. Bu faktörlerden biri de kesinlikle beslenmedir.

Çocuğunuz ek gıdaya geçtiyse vitamin ve mineral yönünden zengin (b12, folik asit, çinko vb.) organik gıdalar tükettiğinden emin olmalısınız. Bebeğiniz henüz katı gıdalara geçmediyse mutlaka düzenli emzirmeye ve düzenli ağız hijyenine dikkat edin.

Yeterince Uyumamak: 

Düzenli ve kaliteli uyku, yetişkinler ve bebekler için vücuttaki sistemlerin daha iyi çalışmasına yardımcı olur. Bu, doğrudan bağışıklık sistemini güçlendirir ve zayıflamış bir bağışıklık sistemi ile ortaya çıkabilecek aft gibi sağlık sorunlarını önler.

Ayrıca uyku sırasında büyüme hormonu da salgılandığı için bebeklerde AFT özellikle yaşamın ilk 3 yılında yeterli uykuya ihtiyaçları vardır. Doğumdan hemen sonra oluşturacağınız uyku rutini ile uyku sorunlarının önüne geçebilirsiniz. Bebeğinizin uykuya geçişini kolaylaştıracak doğru ortamı (loş ışık, ideal oda sıcaklığı vb.) sağlayarak bebeğinizin gelişimine önemli katkı sağlayabilirsiniz.

Soğuk Algınlığı ve Grip

Özellikle kış aylarında sıklıkla karşılaştığımız nezle ve grip gibi hastalıklar metabolizmamızı yavaşlatır ve bağışıklık sistemimiz kilo vermemize neden olur. Elbette bu hastalıktan en çok etkilenen grup bebekler ve çocuklardır. Zira yukarıda da belirttiğimiz gibi çocukların bağışıklık sistemi henüz gelişme aşamasındadır. Hastalık döneminde bağışıklığın düşmesiyle birlikte ağız içinde yaralar oluşabiliyor.

Topikal tedavi:

Çocuğunuzda ağız ülseri olduğunu ayrım ettiğiniz anda doktorunuzu görmeniz önemlidir. Çünkü doktorun önereceği antiseptik jel yâda merhem yaranın çabuk iyileşmesine destek olacaktır. Bu sayede bebeğinizin beslenmesini aksatmadan kontrol altına alınacaktır.

Karbonatlı Su:

Doktorunuz başka bir tedavi önermediyse, doktorunuza danışarak maden suyundan yararlanabilirsiniz. Antibakteriyel özelliklere sahip olan ve yaralar üzerinde fazlaca etkili bir seçim olan kabartma tozu, aftlar için popüler bir ev ilacıdır. 1 tatlı kaşığı karbonatı temiz suyla karıştırın ve bir pamuk yardımıyla yaraya uygulayın.

Tuzlu Su: 

1 bardak çaya 1 tatlı kaşığı tuz ilave edip pak bir pamuk sayesinde karışımı yaraya uygulayabilirsiniz. Tuz, bölgeyi birkaç saniye sokabilir ancak ağız içini dezenfekte etmede faydalıdır.