Bebekler Anne Karnında Nasıl Beslenir?

/ 16 Nisan 2022 / / yorumsuz
Bebekler Anne Karnında Nasıl Beslenir?

Bebekler Anne Karnında Nasıl Beslenir?

Bebekler Anne Karnında Nasıl Beslenir? Gebeliğin başlangıcından itibaren iki kişilik bir dünyaya geçen anne adayı yediği, içtiği hatta hissettikleriyle bebeğini beslemeye başlar. Bu süreçte  araştırmalarını sık sık yapar ve yeni dünyaya gelecek bebeği için en faydalı beslenme planını oluşturur. Hamilelikle birlikte oluşan plasenta denilen uzantı, göbek kordonuyla bağlantıdadır ve bu yolla annenin yediği her besin bebeğin gelişimine etki eder. Yine bebek için yaşamsal bir fonksiyon olan oksijen de bu yolla sağlanır.

Uzmanların açıklamalarına göre annenin yediği her besin, bebeğin gelecekte oluşacak yemek zevkini şimdiden belirliyor. Gebelikten gelen damak zevki ileriki süreçte kendini belli ediyor. Bebeğin genelde su dolu yaşam alanında aç kaldığı pek görülmese de annenin uzun dönem yemek yememesi kan şekerinde düşüklüğe sebep oluyor ve bebeğin tekmelerindeki artış açlık duyduğunu gösterebiliyor.

Bebekler Anne Karnında Nasıl Kilo Alır?

Rahmin içinde bir su içinde yaşamsal faaliyetine devam eden sorularıyla kafası karışan annelere yanıt niteliğinde bir düzen kurarlar. Gebelik süreciyle birlikte anne-bebek arası alışverişi sağlayan ve ek organ olarak nitelendirilen plasenta ve göbek kordonu düzenli bir şekilde bebeğin ihtiyacını karşılar. Adeta bir sünger gibi besinleri çeker ve bebeğin alması gereken miktarı iletir.

Bu süreçte anne adayının sağlıklı besleniyor olması sağlıklı bir bebek dünyaya getirmesiyle direk bağlantılıdır. Anne karnındaki bebeğin yeterli kilo alımına ulaşması için çok yemenin bir işe yaramayacağı; düzenli ve sağlıklı yiyeceklerle doğal bir süreçle bunun gelişebileceği bilinmelidir. Gebeliğin ilk üç ayında oluşabilecek bulantı ve kusmalar yemek düzenine olumsuz etki etse de, henüz yeni gelişen bebeğe bir zararı olmaz.

Bebeklerin Anne Karnında Beslenme Şekli Nasıl Olmalıdır?

Doğal bir süreç olan gebelik, anne ve bebek arasında sıkı bir bağ oluşturur. Fizyolojik ve duygusal olarak anneden çok şey alan bebek gelişimini kendiliğinden tamamlar. Bu süreçte annenin uzun süre aç kalmamaya dikkat etmesi ve düzenli aralıklarla yemek yemesi önemlidir. Uzmanların bebekler anne karnında nasıl beslenir sorusuna uzun uzadıya cevaplar vermesi, anne beslenmesine bir prensip oluşturur.

Zeytinyağlı yiyecekler hafif olduğu kadar besleyicidir de. Aynı zamanda bol enerjiye ihtiyaç duyan annenin bakliyat tüketimi beslenme programında sıkça yer almalı. Haftalık yiyecek listesi oluştururken protein, bol sebze-meyve, kuruyemiş gibi besinlere yer vererek tavsiye edilen ölçüde sofralarda yer almalı.