Bebek Sarılığı Nedir?   

/ 14 Nisan 2022 / / yorumsuz
Bebek Sarılığı Nedir?   

Bebek Sarılığı Nedir?   

Bebek sarılığı nedir? Bütün bebeklerin ortalama 60’ında görülen yaygın bir esenlik sorunudur. Zamanından ilkin dünyaya gelen bebeklerde bu ihtimal fazlaca daha yükselir ve 80 seviyelerine ulaşır. Yeni doğanlarda görülen sarılık problemi, çoğu zaman herhangi bir hastalığa bağlı değildir ve bundan dolayı fiziksel sarılık olarak adlandırılır. Birkaç haftada iyileşir. Yeni doğanlardaki sarılığın nedeni bebeğin kanında aşırı bilirubin birikmesi oluşmasıdır.

Bu konum bebeğin derisinde ve gözlerinin beyaz kısımlarında sararmaya niçin olur. Sarılık çoğu zaman baştan ayaklara doğru ilerler ve bacaklarda sararma görülmesi bilirubin seviyesinin ciddi düzeyde artmış bulunduğunu gösterir. Her ne kadar birçok bebekte görülen ve çoğu zaman kendiliğinden iyileşen yaygın bir durumsa da ne olursa olsun tabip kontrolü gerektirir.

Bebek Sarılık Belirtileri Nelerdir?

Bebek sarılığının en yaygın ve bariz semptomu, ciltte ve gözlerin beyaz kısmında sararmadır. Bu vaziyet yaygın olarak doğumdan 2-4 gün sonrasında ortaya menfaat ve zaman içinde sarılık artabilir. Bebek sarılığı nedir? Yeni dünyaya gelen bebeğinizin sarılığını test etmek için alnına yada burnuna hafif bastırarak baskı yapmış olduğunuz yerde sarı renk görülüp görülmediğini inceleyebilirsiniz.

Sarı rengin ayrım edilmesi bebekte hafifçe sarılık bulunduğunu gösterir. Sarılığı olmayan bebeklerde baskı meydana getirilen yerde düzgüsel cilt renginden birazcık daha aleni bir renk görülmesi gerekir. Bu kontrolü çoğu zaman iyi fer alan bir ortamda, tercihen gün ışığında yapmanızda yarar vardır. Bebekte sarılığın görüldüğü bölgeler kandaki bilirubin seviyesi hakkındaki da düşünce verir.

Bebekler Neden Sarılık Olur?

Bebek hemen hemen anne karnındayken kırmızı kan hücrelerinin parçalanmasıyla açığa çıkan bilirubinin kandan temizlenmesini annenin karaciğeri sağlarken, doğumdan sonrasında bu görevin bebeğin karaciğerine geçmesi cevabında bir uyarlama dönemi gerekebilir.  Neden ortaya çıkar? Bebeğin karaciğerinin çoğu zaman bilirubini temizleyebilecek yetkinliğe erişebilmesi için birkaç gün geçmesi gerekir.

Bu nedenle erken dünyaya gelen bebeklerde sarılık görülme ihtimali karaciğerin yeterince olgunlaşmamış bulunmasına bağlı olarak daha yüksektir. Bunun dışında emzirmeye bağlı sarılık da bilhassa emzirme mevzusunda anneye tahsil verilmemesi niteliğinde ortaya çıkan naturel bir durumdur ve sütün yavaş gelmesine bağlı olarak bebeğin ehil anne sütü alamaması halinde oluşur. Tıpkı fiziksel sarılık benzer biçimde emzirme sarılığı da 1 hafta içinde emzirmeye ehemmiyet verilmesi halinde iyileşir.

Bebek Sarılığı Tedavisi Nasıl Olur?

Yeni doğan sarılıklarının tedavisinde gaye yüksek düzeydeki bilirubininkernikterus benzer biçimde beyin ve santral sinir sisteminde birikmesine bağlı olarak oluşabilecek kalıcı sorunların önlenmesidir. Bazı durumlarda bilhassa de bebek zamanında doğmuşsa, sarılık hafifçe düzeyde ise ve kendiliğinden iyileşebilecek durumda olduğu düşünülüyorsa herhangi bir tedavi önerilmeden bebek takip altında tutulabilir.