Bazal Metabolizma Nedir?

/ 13 Ağustos 2019 / 26 / 1 Yorum
Bazal Metabolizma Nedir?

İnsan vücudunun yalnızca fizyolojik işlemlerini yerine getirdiği zaman dilimi vardır. Bu zaman diliminde beden dinlenme modundadır. Bu süre boyunca normal fonksiyonlara bağlı olarak harcanan enerjiye bazal metabolizma adı verilmektedir. İnsanın dinlendiği zamanlarda harcamış olduğu bu enerji kişiden kişiye değişiklik göstermektedir. Bir diğer tabir olan bazal metabolizma hızı tamamen dinlenme süresince gerçekleşen enerji harcama hızını gösterir. Vücut dinlense de iç organlar halen çalışmaya devam ettiği için enerji harcanması söz konusudur. Harcanan enerji için ekstra bir aktiviteye ihtiyaç duyulmamaktadır. Yürümek, koşmak, konuşmak gibi hareket gerektiren hiçbir şey içermeden gerçekleşiyor olması da enerji harcama noktasında oldukça dikkat çekicidir.

Bazal Metabolizma Hızı Hesaplama

Farklı metotlar, çeşitli formüller ve hesap makineleri hızı ölçmede kullanılmaktadır. Fakat bazal metabolizma hızı hesaplama konusunda net rakamları elde etmek pekte mümkün değildir. Kesin sonuca ulaşmanın imkansız olduğu yapılan araştırmalarla da gözlemlenmiştir. Aynı kiloya, boya ve yaşa sahip 3 insan üzerinde yapılan araştırma sonucunda 3 farklı sonuç elde edilmiştir. Yani sabit orana sahip değerlerin oluşturulması gibi bir durumlarla bazal metabolizma hızı hesabının yapılması mümkün olmayacaktır. Aynı kişi farklı günlerde harcadığı enerji miktarında dahi değişiklikler görülebilir.

Bazal Metabolizma Hesaplama Formülü

Harris Benedict tarafından geliştirilen formül ile tahmini rakamlara ulaşmak mümkündür. Fiziki özellikler ve cinsiyet farkına göre yapılan hesaplama ile bazal metabolizma hesaplama formülü uygulamasını deneyebilirsiniz. Hem kadınlar için hem de erkekler için kısa sürede hesabın ortaya çıkması mümkündür. Kadınlara ve erkeklere göre hesaplamayı şu şekilde yapabilirsiniz.

– Erkekler için uygulanan formül: 66 + (13.75 x Ağırlık) + (5 x boy cm olarak) – (6.8 x yaş)

– Kadınlar için uygulanan formül: 655 + (9.6 x Ağırlık) + (1.7 x boy cm olarak) – (4.7 x yaş)

Hesaplamalarınızı bu formüle göre yaparak genel değerlendirme yapabilirsiniz. Fakat unutmamanız gereken ayrıntı ise bu formül net sonuç vermeyebilir. Bu rakamlardan elde edeceğiniz sonuç ortalama olacağı için bu düzen içerisinde ortalama hesabı şeklinde düşünebilirsiniz. Teknolojik gelişmeleri en iyi şekilde yansıtmayı başaran cihazlar ölçümler konusunda çok daha iyi sonuç verebilmektedir.

Bazal Metabolizma Nedir? (1 Yorum)