Balık Yağının Faydaları Nelerdir

/ 1 Ağustos 2020 / / yorumsuz
Balık Yağının Faydaları Nelerdir

Balık yağının faydaları nelerdir? Balık yağı en çok hangi balıklarda daha çok vitamin sağlar? Bu konuda tüm sorulara yanıtlara arayarak makalemize devam edecez. Balık yağı takviyelerinin içeriğinde neler bulunur? Çocukların gelişimi açısından balık yağı ne işe yarar?

Balık yağı pek çok açıdan oldukça faydalıdır. Genellikle kalp ve dolaşım fonksiyonları ile ilgili olarak önerilir. Bazıları balık yağını tansiyonu veya kandaki trigliserit (kolesterole bağlı yağlar) oranını düşürmek için kullanır. Balık yağı ayrıca kalp rahatsızlıkları ve krizini de engeller.

Yapılan araştırmalar sonucunda ortaya çıkan bulgular balık yağının kolesterolü önemli derece düşürdüğünü ve kalp hastalıklarına iyi geldiğini belirtmektedir. Fakat ki elbette aşırı tüketilmemesi gerekir. Balık beynin gıdası olarak bilinir çünkü balık tüketen bazı insanlarda depresyona, dikkat eksikliğine ve diğer bilişsel rahatsızlıklara iyi geldiği belirtmektedir.

Bazıları balık yağını göz kuruluğu ve yaşa bağlı gelişen sarı nokta hastalığına tedavi amaçlı tüketmektedir. Bayanlar balık yağını ağrılı adet dönemlerini engellemek, göğüs ağrılarını dindirmek ve düşük, yüksek tansiyon, erken doğum gibi hamilelikte görülebilecek sorunlara engel olmak amacıyla daha çok tercih etmektedirler. Balık yağı ayrıca diyabet, astım, gelişim bozuklukları, hareket bozukluğu, disleksi, obezite, böbrek rahatsızlıkları ve kemik erimesine de ayrıca katkı sağlamaktadır. Balık yağı bazı durumlarda kalp nakli sırasında oluşabilecek komplikasyonlar arasında yer alan yüksek tansiyon ve böbrek sorunlarında daha çok tüketilmektedir. Koroner arter baypas ameliyatı için ise kan damarlarının kapanmasını engellediği bilinmektedir.

Balık Yağı Hangi Balıklarda Daha Çok Bulunur?

Vücudumuzun balık yağı ihtiyacı tam alınması için balık yiyerek ya da besin takviyeleri şeklinde alınarak giderilebilir. Omega 3 yağ asitleri gibi faydalı olan yağları içeren balıklar arasında orkinos, ton balığı, mersin balığı, sardalye ve lüfer olarak sayılır. Balık yağ asitleri direk olarak balık yiyerek de balık yağından fayda alabilirsiniz.