Balık Tüketmek Neden Gereklidir

/ 1 Aralık 2020 / / yorumsuz
Balık Tüketmek Neden Gereklidir

Balık tüketmek neden gereklidir Uskumru, lüfer, orfoz ve palamut gibi çeşit çeşit balıkları tüketebilirsiniz. Özellikle çocukların düzenli bir şekilde balığı yeme alışkanlığı olması gerekir. Bundan dolayı da gelişimleri için oldukça önemli. Balık doğru zamanda alınır doğru bir şekilde pişirilirse vücudumuzu hastalıklardan koruyan inanılmaz bir besin halini alır. Balığın içindeki bileşenlerden faydalanmak amacıyla tıpkı sebze ve meyveler gibi doğru mevsimde doğru balığı tercih etmemiz gerekiyor.

 Balık Tüketmek Neden Gereklidir

Her ay birbirinden çeşitli balıklar omega 3 yönünden fazla olan vücudumuza yarar sağlamak için tüketilmesi gereken et ürünleri arasında yer alır. Palamudun en lezzetli olduğu zaman eylül ayında başlar.

D vitamini içeren palamut sonbahar mevsiminin sonlarına kadar evlerde pişirebilirsiniz. Lüfer bir sonbahar balığı, içerisindeki zengin içeriğiyle sofranızı lezzetlendiren diğer türlerden. Her mevsim yenilebilen çipura yaz aylarında en lezzetli balıklar olarak karşımıza çıkar.

 Balığın Yararları

Balık beslenmemiz içinde yer alan önemli bir besin kaynağıdır. A ve D vitamini yönünden de çok olan balık kemik ve diş sağlığına iyi geldiği gibi görme duyumuzu da güçlendirir. Balığın içinde çinko, fosfor gibi mineraller vardır. Bu mineraller vücudumuzda pek çok fonksiyonun düzenli çalışması için gereklidir.

Omega 3 yağ asitlerinden fazla olan balık kalp ve damar hastalıklarına iyi gelir. Kötü huylu kolesterolü düşürmeye destek olur. Bağışıklık sistemimizi güçlendirir. Yapılan çalışmalara göre balık alzheimer gibi zihinsel hastalıklarla başa çıkmada önemli bir kaynaktır.

Balık protein içeren oldukça zengin bir kaynaktır. Çocukların gelişimi tüketilmesi gereken besin kaynagıdır. Göz ve beyinlerinin gelişmesini sağlar. Zihin gelişimlerine katkıda bulunur ve  kardiyovasküler hastalıkl riski azaltmaya destek olur. Civa içeriği az olan hamsi, levrek, palamut, beyaz balık gibi türleri tüketebilirler.

Hamilelerde Balık Tüketimi ve Önemi

Ülkemizde her mevsim tüketeceğimiz çeşit çeşit balıklar vardır. Bu balıklar sağlığımız için ve özellikle de hamile bayanlar için hamilelikte fetüsün gelişimi için balık tüketimi oldukça önemlidir. Fakat balığın içindeki civa miktarının yüksek olması gebeler için oldukça olumsuz etki yaratabilir. Balık tüketmek neden gereklidir Uskumru, lüfer, orfoz ve palamut gibi çeşit çeşit balıkları tüketebilirsiniz. Özellikle çocukların düzenli bir şekilde