Balık Pulluğu Hastalığı

/ 15 Eylül 2019 / / yorumsuz
Balık Pulluğu Hastalığı

İhtiyoz, neredeyse her zaman çocuklukta veya bebeklik döneminde başlayan kuru ciltte ciddi, kalıcı problemler için kullanılan terimdir. İhtiyoz genetik (kalıtsal) olabilir veya daha sonra yaşamda gelişebilir. Hastalığı olan kişilerin büyük çoğunluğunda, neden bir veya daha fazla genetik mutasyonla ilgilidir.

Balık pulu hastalığı belirtileri

Tüm genetik iktiyoz tiplerinin belirtileri ya doğumda farkedilir ya da çocukluk döneminde ortaya çıkar. Belirtiler şunları içerebilir:

  • Cildin kalınlaşma ve dökülme ile ciddi derecede kuruluğu, sadece sınırlı alanlarda görülebilir veya neredeyse tüm cilt yüzeyini içerebilir.
  • Ciltte hafif kaşıntı
  • Vücut kokusu, çünkü cilt pullarının altındaki ve arasındaki boşluklar bakteri veya mantar koleksiyonlarını barındırabilir
  • Kulaklarda balmumu birikmesi işitme zorluğuna neden olur

Belirtiler kış aylarında ve kuru iklimlerde genellikle daha kötüdür, çünkü sıcaklık ve nem bu belirtileri iyileştirir. İktiyoz vulgaris hastalarının çoğunda alerjik burun tıkanıklığı, astım veya egzama gibi alerjik problemler de vardır.

Balık pulu hastalığı tedavisi

Tüm iktiyoz tiplerinin tedavisi, cildin nemini geri kazanmayı ve ölü deri hücrelerinin daha agresif bir şekilde dökülmesini kolaylaştırır. Bir dermatolog ziyareti, iktiyozun ciddi semptomlara neden olduğu durumlarda yardımcı olabilir.

En iyi sonucu almak için, banyodan veya duştan sonra nemi tutan kremler veya merhemler kullanın, böylece nem cilt yüzeyinde kalır. Petrolatum, lanolin veya üre içeren preparatlar cilt neminin korunmasında çok faydalıdır.

Ayrıca cilt pullarının dökülmesini destekleyen ilaçlar da faydalıdır. Bunlar arasında laktik asit veya diğer “alfa-hidroksi asitler” içeren losyonlar veya kremler bulunur.

İktiyoz cilt enfeksiyonlarına neden olan çizilmelere yol açarsa veya vücut kokusu büyük bir sorunsa, zaman zaman antibiyotik gerekebilir.

Profesyonel yardım ne zaman alınmalı?

İktiyoz ciltte enfeksiyona daha az etkili bir engel oluşturabildiğinden, ateşi veya kızarıklığı artar ise bir doktora başvurmanız önemlidir.

Sigara içimi, Amerika Birleşik Devletleri’nde hastalığın ve erken ölümün önde gelen nedenidir. Sigara yavaş yavaş Amerika Birleşik Devletleri’nde azalmış olsa da, birçok alternatif popülerlik kazanmıştır.

Alternatif tütün ve nikotin teslim ürünlerine örnekler şunlardır:

  • E-sigara veya ” vaping”
  • Dumansız tütün
  • Nargile

Bunlar çeşitli şekillerde, boyutlarda ve tatlarda gelir.

Alternatif tütün ürünleri, sağlık riskleri olan zararlı kimyasallar ve toksinler içerir. Kimyasallar ve toksinler kanser de dahil olmak üzere ciddi sağlık sorunlarına neden olabilir. Riskler nedeniyle, ABD Gıda ve İlaç Dairesi (FDA) bu ürünleri 2016’te düzenlemeye başladı.

Bu ürünler ve benzeri sigara içiyorsanız veya kullanıyorsanız, doktorunuzla konuşun. Bırakmanın yollarını sorun.

E-sigara veya ” vaping”

Elektronik sigara ya da e-sigara, E-cigs veya buhar sigara olarak bilinir. Bunlar pille çalışan cihazlardır. Genellikle kullanıcılar bataryalar yoluyla kullanmaktadırlar.

Bazı e-Sigaralar geleneksel sigaralara benziyor. Tank sistemleri gibi diğer cihazlar sigara gibi görünmüyor.

Bu cihazlar tütün yakmaz. Tütünün yerine, nikotin ve diğer kimyasallarla dolu kartuşları bulunmaktadır. E-sigara, sıvı kimyasalları bir kişinin teneffüs ettiği bir buhar ısıtır, bu yüzden bunları kullanmak genellikle “vaping”olarak adlandırılır.

E-Sigaralar zararlı maddeler içerir. Ancak toksinlerin türleri veya konsantrasyonları markaya, cihazın türüne ve nasıl kullanıldığına göre değişir. Onlar sadece 2006 yılından bu yana Amerika Birleşik Devletleri’nde hazır olmuştur. Sonuç olarak, uzun vadeli sağlık riskleri konusunda sınırlı araştırmalar var.

Birçok kişi için e-sigara ile sigarayı bırakmayı denemek için bir yol olarak görse de, mevcut araştırmalar onlar bırakma için yararlı olduğunu göstermiş değil. Bu nedenle, FDA sigarayı bırakmanın bir yolu olarak e-sigaraları onaylamamıştır. FDA ve bir takım doktorlar sigarayı bırakmak amacı ile kanıta dayalı yöntemler önermektedir.